Rölativist ve G-değişken kozmolojilerde V/Vm testine göre quasarların evrimleşme özelliklerinin 178 MH2, 2700 MH2 ve 5000 MH2'deki örneklemelerden araştırılması
  1. Tez No: 1661
  2. Yazar: HAŞİM MUTUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN CANSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET NRAO-MPI 5000 MHz ve Parkes 2700 MHz gözlemlerinden bir tam quasar örneklemesi derlenmiştir. Quasarlarin uzaysal ve de zamana başlı dağılımlarını araştırmak için V/Vm testi, bu örnekleme ile 178 ve 2700 MHz de seçilmiş diğer beş yayınlanmış örneklemeye, Rölâtivist Kozmoloji ile iki G-değ işken Kozmoloji çerçevesinde uygulan mıştır. Söz konusu Kozmolojilerden biri: Hoyle-Narlikar'ın Konform Gravitasyon Teo risi, diğeri ise Canuto ve dig. tarafından ileri sürülmüş olan ölçek Kovaryansını haiz Gravitasyon Teorisidir. qo > -1 olan rölâtivist evren modellerinin tümünün sistematik bir şekilde taranmasından, hem kendi örneklememizde ve hem de di^er örneklemelerde ortalamasını bir biçimliliğin ölçüsü olan 0.5 değerinden kayda değer derecede yüksek bul maktayız. Ayrıca, 5000 MHz deki örneklemenin quasarlari için, keskin spektrumlular ile düz spektrumluların ortalamalarının birbirinden hiç de farklı olmadığını bulmak tayız ki, bu da, her iki sınıf quasarin evrimleşmeyi aynı oranda geçirmiş olduklarını telkin etmektedir. Bu sonucu, evrimleşmenin doğrudan dcfiruya ölçücüsü olan V'/V'm testini kullanmak suretiyle de tasdik etmekteyiz. Bu sonucu göz önünde tutarak, V/Vm testinin sonuçları ile göz önüne alınan evren modellerinin öngörüleri arasındaki uyuşmazlığı,, önce, salt yoğunluk evrimleşmesi şeklinde, yâni, quasarlarin spektrel ya da parlaklık gibi intrensek özelliklerine bağlı kalmaksızın hepsinin de aynı evrimleşmeyi geçirmiş oldukları, ya da başka bir deyişle sayılarının geçmişte şimdikinden daha yüksek olduğu anlamında yorumluyoruz. Buna göre, 178 ve 2700 MHz deki örneklemelerin salt yoğunluk evrimleşmesi ile, literatür de pek sık kullanılagelen : P(z)*< (lfz)*, e>(z)xexpt^'c(zO ve £>(z) «£ V^kaanunlarının üçü için de tutarlı olduklarını bulmaktayız. 5000 MHz deki örnekleme için salt yoğunluk evrimleşmesinin kabulü, kullanılan evren modeline bağlı olduğu kadar kızıla kayması bilinmeyen quasarlar hakkında yapılan varsayımlara da bağlı çıkmaktadır, öte yandan, 5000 MHz deki örneklemede radyoca zayıf quasarlarin ortalamasının radyoca güçlü olanlarınkinden daha yüksek olduğunu bulmaktayız. Keza, 178 ve 2700 MHz dekiler için de aynı durumun söz konusu olduğunu bulmaktayız. Bu sonucu, radyo parlaklıklara göre bir diferansiyel evrimleşme şeklinde yorumlayıp, her parlaklık sınıfının evrimleşmesinin araştırılması için kılavuzlayıcı bir yöntem geliştirmekteyiz. Bu analizin sonuçları ışığında, böyle bir diferansiyel evrimleşme şemasının; 178,2700 ve 5000 MHz frekanslarındaki örneklemelerin davranışlarıyla tutarlı olacağı.sonucunu çıkarmaktayız. Evrimleşme kanunu ile parametrelerini araştırırken,parametreler için daha dar belirsizlik aralıkları elde etmek için, 178 MHz deki 3CR, S>2 ile S>3 örneklemelerinin ve de 2700 MHz deki PKSt4 ile PKS+4 S. A. örneklemelerinin birlikte analizini kullanıyoruz, örneklemelerin birleştirilmesi, aynı zamanda, muhtemel bir parlaklık evrimleşmesi çerçevesinde de ele alınmıştır. Her tip evrimleşme için evrimleşme parametrelerinin en iyi değerlerini ve de belirsizlik aralıklarını saptamaktayız. V/v“m testini aynı zamanda, akı yoğunluğunun birçok minimum ile polarz ettiği Lemaître tipi modellere de uyguladık. Bu iş için değişik bir V/V analizi teklif ederek, bunu sistematik bir şekilde modellerin tümüne uygulamaktayız. Bu hesaplama yöntemimizden elde ettiğimiz sonuç şu olmaktadır ki ; ^V/Vm> ortalaması, gerçekten de, 0.5 civarında değerler alabilmektedir. Bu sonuç ise, bazı Lemaître tipi modeller de, quasarlarin dağılımının bir biçim olabileceğini telkin etmektedir. Son olarak, V/Vm testim G-değişken Kozmolojilerde de uygulamakta olup, Hoyle- Narlikar Koznoloj isinde dağılımı açıklamak için gerekli evrimleşmenin Rölâtivist Kozmolojidekine nisbetle son derece düşük olduğunu bulmaktayız, öte yandan, ölçek Kovaryansını haiz Kozmolojide ise, yalnızca e 7 0 ve G/yt”1 ayarları için quasarlarin uzaysal dağılımının birbiçim olduğu söylenebilir. X
Özet (Çeviri)
SUMMARY A complete sample of quasars has been drawn froti the NRAO-MPI 5000 MHz surveys and the Parkes 2700 MHz surveys. The V/Vm test is applied to this sample and also to five already published samples chosen at 178 MHz and 2700 MHz, for investigate the spatial and temporal distributions of quasars in Relativistic Cosmology, as well as in the framework of tano G-varying Cosmology, namely, the Hoyle-Narlikar Conformal Gravity and the Scale-covariant Theory of Gravitation advanced by Canuto et al. From a systematic treatenient of all relativistic world models with qo>-l we found that the mean < V/Vm> in our sample as well as in samples at 178 and ât 2700 MHz, is much larger than 0.5-, which is the crucial value for non-evolu tion. We also found that, for quasars of the 5000 MHz sample, the mean for steep and flat spectrum does not differ significantly, suggesting that two classes may undergo the same rate of evolution. We confirm this result by the use of the V'/V'm test which is a direct estimator of the rate of evolution. Hence, bearing in mind this result, we interpret the discrepancy between the results of the V/Vm test and the prediction» of world models considered, first, as a pure densityevolution in the sens that all quasars were numereous at earlier epochs, irrespectively of their spectral and luminosity class. It appeared that, samples at 178 MHz and at 2700 MHz are consistent with pure density evolution for all of the three evolution laws frequently used in the literature, namely; j>(3)«* (1+zr V y (z)o(exp|#£(z)l and P(z)o can, in fact, takes values about 0.5, suggesting that the distribution could be uniform in some Lemaître type model. Finally, we apply V/Vm test to G-varying Cosmologies and find that in the Hoyle-Narlikar Cosmology, the evolution needed to explain the distribution is very minime with respect to Relativistic Cosmology.On the other hand, in Scale-covari ant Cosmology it is only for guages 6>0 and G