İzmit içme suyunda dezenfeksiyon yan ürünlerinden trihalometanların oluşumunun izlenmesi ve modellenmesi
- Tez No: 166463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TORÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Sularda patojen mikroorganizmaların giderimi amacıyla dezenfeksiyon uygulanmaktadır. Tüm dünyada dezenfeksiyon çeşitli yollarla sağlanmakla birlikte en çok kullanılan metod klorlamadır. Klorlama yüksek verim ve düşük maliyet avantajları dolayısı ile çokça tercih edilen bir yöntemdir. Diğer yandan klorlamanın en büyük dezavantajı klorun, suda bulunan doğal organik maddeler ile reaksiyona girerek bazı yan ürünlerin oluşumuna sebep olmasıdır. Bu yan ürünlerden en çok bilinen ve araştırılan tür triholometanlar olup THM'ler olarak adlandırılmaktadırlar. Yapılan epidemiyolojik araştırmalar sonucunda, THM'leri kanser vakalarından sorumlu tutulmaktadırlar. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri THM'lerin kontrolünü yönetmeliklerdeki limitler ile sağlamaktadır. Fakat bizim ülkemizde THM'lerin kontrolüne yönelik bir limit yoktur. Yapılan çalışma 7 bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde çalışmanın anlam ve önemi ile amaç ve kapsamı yer almaktadır. 2. ve 3. bölüm dezenfeksiyon yan ürünleri hakkında genel bilgileri içermektedir. 4. bölüm DBP'lerin oluşumunun kontrol yöntemleri ve modellenmesi hakkındadır. 5. bölümde örnekleme metodumuz ve analiz yöntemlerimiz ile İzmit içme suyu hakkında genel bilgi mevcuttur. Analizler, şebekede belirlenen noktalardan mevsimsel değişimleri temsil edecek şekilde farklı zamanlarda alınan numuneler ile ham su kaynağından alınıp laboratuvar ortamında bir takım işlemden geçirilen su numuneleri üzerinde yapılmıştır. 6. bölümde İzmit içme suyu dağıtım şebekesinde ve Yuvacık Barajı ham suyunda THM oluşumu, oluşan türlerin dağılımı, THM oluşumunu etkileyen faktörler ve bu faktörler arasındaki ilişkilere ait bulgular ve yapılan modelleme çalışması açıklanmıştır. Şebekede THM oluşumu oldukça düşük, ortalama 9,69 pg/l'lik seviyeye sahiptir. Ham suda THM oluşumu ve türlerin dağılımı pH, reaksiyon süresi, klor dozu ve bromür konsantrasyonundan yüksek oranda etkilenmektedir. THM, artan klor dozu, reaksiyon süresi, pH ve bromür konsantrasyonu ile sürekli artma eğilimindedir. Ham suda THM oluşumunu en çok reaksiyon süresi etkilemektedir (r x=0,610-0,924). Şebeke suyunda THM oluşumu, en çok sıcaklıktan etkilenmiş bunu sırasıyla TOK konsantrasyonu ve mesafeye bağlı değişen bakiye klorun izlediği saptanmıştır. Bu üç etkinin bir sonucu olarak mevsimsel olarak değerlendirildiğinde İzmit içme suyunda en yüksek THM oluşumu yaz aylarında 15.03 ug/1 olarak görülmüştür. Ardından çalışmanın amacı olan model geliştirmeye ait istatistiksel veriler ve modelleme çalışması açıklanmıştır. THM oluşumunu tahmin etmek amacı ile, İzmit içme suyu şebeke sistemine ait bir ve Yuvacık Barajı ham suyunda THM oluşumunu tahmin amacıyla toplam üç adet model geliştirilmiştir. 7. bölüm ise sonucu içermektedir. Bulunan modeller, arıtma tesis yöneticileri tarafından, yüksek dezenfeksiyon verimi; maksimum dezenfeksiyon ve minimum THM oluşumu sağlamak amacıyla, optimum işletme şartlarının belirlenmesi için kullanılabilir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Disinfection is used for removing of pathogen microorganisms from drinking water, at municipal drinking water systems. Though, there were several ways of disinfection, chlorination is used the most around the world. It's preferred becouse of its high efficiency and low costs. Biggest disadvantages of chlorination is chlorine reaction with natural organic matter which exist in the water,and yield chlorination by products. The most known and observed disinfection by products are Trihalometans that are called THM's. Epidomiyologic studies shows that THM's suspected of the human cancers. As a result of this U.S and Europion goverments controlled THM's setting limits. But our country doesn't have any limit about this desinfection by product's controlling. Our study have 7 parts. Part 1 indicates, the goal and impotancy of the study. 2nd and 3rd parts give general information about DBPs. The 4th one is about controlling strategy and modelling of THM's. Part 5 indicates sampling strategy and methods of analysis and the drinking water of city of Izmit. Analysis were made with samples taking from the points at the distribution system, that were choosen according to their farness from water treatment plant, and representing seasonal variations, and also samples taken from raw water source, appliceted several processes in labrotory. 6 includes; THM formation at drinking water distribution system and raw water of Yuvacik Dam and the distribution of THM species, factors effecting formation potensial, relationship between factors, and modelling. Formation of THM's at the distribution system was too low and have a very low mean levels 9,69 p.g/1. Formation of THM and the distribution of species, were effected by chlorine dose, reaction time, pH and bromide. THM formation is increase as the chlorine dose, reactin time, pH and bromide dose is increased. The most effective parameter that effects THM formation is reaction time for raw water (r = 0,610-0,924). THM formation at distribution system is effected the most by temperature and the others are TOC and residual chlorine that reduce while the farness increase, respectively. xnAs a result of these three effect, while evaluating results seasonaly, it has seen that the highest level of THM formation observed in summer 15.03 ug/1. After these observations modelling, that the aim of this study and istatistical datas about modellig explained. A model was developed for distribution system of city of Izmit and 3 models for Yuvacik Dam developed for predicting THM formation. 7th part includes the conclusion. Models that are find, can be usefull for the water plant managers, stataing optimum process conditions for supplying high desinfection efficieny; maximum desinfection and minumum THM formation, without any THM measurement, by using raw water characteristics and process conditions. xiu