Mekanik alaşımlama yöntemiyle volfram esaslı toz malzemelerinin sentezlenmesi ve sinterleme
Based on tungsten powder materials synthesis and sintering behaviour by using mechanical alloying process
  1. Tez No: 166589
  2. Yazar: ERGÜN SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖVEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
MEKANİK ALAŞIMLAMA YÖNTEMİYLE VOLFRAM ESASLI TOZ MALZEMELERİNİN SENTEZLENMESİ VE SİNTERLEME ÖZET Sunulan Yüksek Lisans tez çalışmasında elementel volfram ve karbon tozlarının Spex cihazında değişik sürelerde Mekanik Alaşımlanarak ( MA) katı hal reaksiyonları ile volfram karbür sente/.lenmişlir. Bu işlemi takiben değişen sürelerde Mekanik Alaşımlama yapılarak toz boyut dağılımı ölçülmüştür. Ayrıca oluşan fazların incelenmesi için X-ışınları analizi yapılmıştır. Değişen alaşımlama sürelerinde tozların Taramalı Elektron Mikroskobu(SEM) ile mikroyapısı incelenmiştir. Tozların değişen MA sürelerde ki yüzey alan değişimi, analiz edilerek toz boyut değişimi incelenmeye çalışılmıştır. İkinci aşamada MA yapılmış volfram karbür tozlan mekanik pres ile şekillendirilerek belli sıcaklıkta koruyucu gaz ortamında (Argon, Azot) sinterlenmiştir. Daha sonra Taramalı Elektron Mikroskobu ile mikroyapıları incelenmiştir. Aynı işlemler volfram karbür tozuna nikel toz bağlayıcı ilave edilerek gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
BASED ON TUNGSTEN POWDER MATERIALS SYNTHESIS AND SINTERING BEHAVIOUR BY USING MECHANICAL ALLOYING PROCESS SUMMARY The use of Powder Metallurgy to form intricately shaped parts by pressing and sintering was introduced in 19th century. The first commercial application of Powder Metallurgy occured when carbon and later osmium, zirconium, vanadium, tantalium and tungsten, were used for incandescent lamp filaments. Tungsten was soon recognized as the best material for lamp filaments. It was known that tungsten granules combined readily with carbon at high temperatures to yield an extremely hard compound so that this material was used as the basis for a very hard, durable tool material known as cemented carbides. Cemented carbides are products of the Powder Metallurgy process; they consist of primarily of minute particles of tungsten and carbon powders. In order to synthesize WC via solid state reactions at room temperatures, milling was carried out with Spex 8000 and then, the effect of milling time was investigated during WC production. In this study mechanical alloying process (MA) was performed for 5. 10, 15, 35 hours. The particle size obtained after this process was calculated using Laser Particle Size Analyser, BET analysis, XRD and SF.M studies after alloying. To prepare WC powders, firstly, pure W and pure Graphite were mixed without binder than pressed by using uniaxial mechanic pres after MA alloying. Following this step MA powders was sintered under inert atmosphere at 14IOC0 without adding any metallic binder. Sintered compacts were analysed by X-rays, SEM and EDS. Secondly, W and Graphite (following MA) and added metallic binder (Ni) were mixed with the aid of a planatory ball mill. It was estimated that 10% of the batch was composed of Ni and then pressing was evaluated using uniaxial press and the compacted sample was sintered in the same conditions. Sintered compacts were then analysed by XRD. SEM and EDS. Finally the compacts containing Ni and without Ni addition were compared with respect to density, volume and weight changes. Finally, the effect of Ni on WC microstructure was investigated.