Opticsim: A simulator for routing and wavelength assignment in optical networks
Opticsim: Optik ağlarda yönlendirme ve dalga boyu atama için gerçeklenen benzetim programı
  1. Tez No: 166790
  2. Yazar: SERDAR GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMA OKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
OPTICSIM: OPTİK AĞLARDA YÖNLENDİRME VE DALGA BOYU ATAMASI İÇİN TASARLANMIŞ BENZETİM YAZILIMI ÖZET Geçtiğimiz on yıl içerisinde, bilgisayar ve telekomünikasyon ağlarında çok şiddetli bir değişim yaşamıştır, internetin hızlı şekilde büyümesiyle, ağlardaki band genişliğinin artması yönünde büyük bir ihtiyaç oluşmuştur. Dalgaboyu bölümlemeli çoğullama (Wavelength Division Multiplexing), optik liflerdeki büyük band genişliğini değerlendirme açısından umut verici bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Bu gelişmenin sonucu olarak, yönlendirme ve dalga boyu atama optik ağlarda en önemli konulardan birini oluşturmuştur. Eski protokol yapışım yeni büyük kapasiteli optik ağlara uyarlama ve optik ağların kapasitesini etkili şekilde kullanma açısından yeni teknikler ve algoritmalar ileri sürülmüştür. WDM aym optik lif üzerinde birden fazla veri akışını sağlayabildiği için etkili bir teknolojidir. Bir optik ağ üzerinde veri akışını etkili şekilde gerçeklemek zor bir problemdir ve algoritmik bir yaklaşım gerektirir. Yüksek kapasite sağlanmasına rağmen, O/E (opto-elekronik) ve E/O (elektro-optik) dönüşümler bu hıza bir limit oluşturmaktadır. Varılmak istenen hedef ise tüm ağı baştan başa optik lif ile bağlamaktır. Bu şekilde tüm bağlantılar fiberoptik kablolar üzerinden hiçbir elektronik dönüşüme ihtiyaç duymadan iletilebilmektedir. Bu çeşit ağlara“tam optik ağlar”ve bu tip ağlarda kurulan bağlantılara“ışıkyolu”denilmektedir. Çalışmamız temel olarak tam bağlantılı ağlarda ışıkyolu kurulması temeline dayanmaktadır. Bu tür optik WDM ağlarda yönlendirme ve dalga boyu atama algoritmalarının karşılaştırılması için bir simülasyon aracı geliştirilmiştir. Bu simülasyon aracından elde edilen sonuçlar algoritmaların başarmalarını göstermekte ve karakteristikleri ile ilgili fikir vermektedir. Bu tez. yönlendirme ve dalga boyu atama algoritmalarının simülasyonu ve önerilen yeni algoritmalarının, oluşturulan GUI aracına adaptasyonu üzerine odaklanmıştır. Geliştirilen grafik kullanıcı arayüzü uygulaması kullanıcıya bu algoritmaların nasıl karşılaştırılması ile ilgili çok sayıda fonksiyon sunmaktadır. Kullanıcılar ayrıca kendi algoritmalarını bu arayüze kolayca ekleyebilmektedirler. xı
Özet (Çeviri)
OPTICSIM: SIMULATOR FOR ROUTING AND WAVELENGTH ASSIGNMENT SIMULATOR IN OPTICAL NETWORKS SUMMARY In the past decade, computer and telecommunication networks have experienced quite a drastic change. With the explosive growth of the Internet, there has been a huge demand for network bandwidth; Wavelength division multiplexing (WDM) has emerged as a promising technique to utilize the huge bandwidth of optical fibers. As a result of this development, Routing and Wavelength Assignment (RWA) became one of the most important issues in optical networks. New techniques and algorithms are proposed for adapting the old protocol structure to the new huge capacity optical networks and using the capacity of optical networks efficiently. WDM is an attractive technique since the same fiber can be used for multiple data streams and this creates a need for algorithms how to use these data streams on one fiber effectively. Despite of providing huge capacity, O/E (opto-electronic) and E/O (electro-optical) conversions put a limitation to this incredible network speed. The desirable goal is to connect the network with fiber-optic on an end-to-end basis, where all connection goes through fiber-optic cables without any conversion. These types of networks are called“all-optical networks”and the connections established on these networks are called“lightpaths”. Our study mainly depends on the subject of establishing lightpaths on all-optical networks. A simulation tool is developed to compare the routing and wavelength assignment algorithm on wavelength-routed optical WDM networks. The results obtained show us the performance of the algorithms and gives about the characteristics of these algorithms by using the simulation tool. This thesis focuses on creating of a GUI application to simulate RWA algorithms and to adapt newly developed RWA algorithms into the GUI tool. This GUI application is very useful in order to compare the performance of various RWA algorithms. xn