Türkiye'deki genç kullanıcıların cep telefonu kültürünün tasarıma yansımaları
Behaviours of young Turkish cellular phone users and the reflections of these behaviours to design
  1. Tez No: 166814
  2. Yazar: PINAR ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
TÜRKİYE'DEKİ GENÇ KULLANICILARIN CEP TELEFONU KÜLTÜRÜNÜN TASARIMA YANSIMALARI ÖZET Bilgi Çağı olarak adlandırılan 21. yüzyılda en önemli faktörlerden biri hız haline gelmiştir. Artık sadece ulaşım ve iletişim değil, yemek, alışveriş, uyku gibi günlük aktiviteler dahi hız çağının çarkına kapılmış, vakit nakitle değerlendirilir hale gelmiştir. Böyle bir tempo içerisinde mobil teknolojilerin sunduğu her yenilik büyük önem taşımakta, farklı fonsiyonları tek bünyede toplayan cihazlar kullanıcıları vakit kaybından kurtarmaktadır. Bu tez kullanıcıları her geçen gün büyük bir hızla artmakta olan cep telefonlarının dünyadaki ve Türkiye'deki gençler üzerindeki etkisi ve bu etkilerin pazara ve tasarıma yansımaları üzerine bir araştırmadır. Tezin ilk bölümü çalışmanın amacını anlatan bir giriş niteliğindedir. İkinci bölüm cep telefonunun tarihçesini, cep telefonunu oluşturan parçalan, mobil iletişim teknolojilerini, cep telefonu aksesuarlarım, cep telefonunun ergonomik özelliklerini ve tasarım kriterlerini, küresel cep telefonu pazarında yer alan lider operatörleri ve cep telefonu üreticilerini ve son olarak mobil iletişim ve cep telefonu pazarına genç kullanıcıların etkilerini kapsayan literatür araştırması sonucu elde edilen bulgulardan oluşmaktadır. Cep telefonları ilk defa Arthur C. Clarke tarafından 1945 yılında kaleme aldığı bir makalede kurgulanmış, 1973 yılında ise Martin Cooper tarafından hayata geçirilmiştir. Birinci nesil teknolojilere sahip ilk cep telefonlarım tarih içerisinde ikinci nesil cep telefonları izlemiş, üçüncü nesile geçmeden önce kullanıcıların adapte olabilmeleri amacıyla ara nesil teknolojilerle çalışan telefonlar günümüzde kullanıma sunulmuştur. Üçüncü bölümde çalışmanın metodu anlatılmaktadır. Dördüncü bölüm 18-25 yaş arası üniversite öğrencileri üzerinde uygulanan anketin sonucunda elde edilen bulguları içermektedir. Amaç gençlerin cep telefonu teknolojilerine hakimiyetleri, cep telefonundan beklentileri, bütün bu gelişmelerden ne ölçüde etkilendikleri ve pazarı ne ölçüde etkilediklerini ortaya koymaktır. Araştırmaların sonuçlarının tartışıldığı beşinci bölüm bir sonuç niteliği taşımaktadır. Bu bölümde mobil iletişim gençler cep telefonu pazarı üçgeninde yer alan ilişkiler, etki ve tepkiler irdelenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
BEHAVIOURS OF YOUNG TURKISH CELLULAR PHONE USERS AND THE REFLECTIONS OF THESE BEHAVIOURS TO DESIGN SUMMARY One of the most important factors of the 21st century, named as 'the information age' is speed. Today, not only connection and communication, even daily activities such as eating, sleeping, shopping have been carried away by the speed era. In such hurry, the slightest innovation presented by the mobile technologies is valuable for the consumers. Multi functional devices save consumers from waste of time. This thesis is a research of the behaviour of young Turkish cellular phone users and the reflections of these behaviours to design and market. The first chapter of the thesis is an introduction which explains the aim of the study. The second chapter gives information on the history of cellular phones, the main cellular phone parts, mobile phone accessories, ergonomic properties and design criterions, leader operators and cellular phone producers in global market and the effects of youth in the mobile phone market. Mobile phones had born as an idea in one of the articles of Arthur C. Clarke in 1945, and then realized by Martin Cooper in 1973. First generation mobile technologies had been followed by the second generation which we still use today. The intermediate technologies between second and third generation technologies have been created in order to help the users to gain adaptation to the brand new concepts. The third chapter summarises the method of the research. The fourth chapter includes the results of the questionnaire which was applied on the university students, age between 18-25. The aim of this survey is to understand the domination of young users on new mobile technologies, their expectations, how they are influenced by these developments and how they affect the market. The fourth chapter, where the results of the survey are discussed, is a conclusion to the thesis. In this chapter the relations between the 'cellular phone - youth - market' triangle have been examined.