Çocuk diş hekimliğinde hasta ile kooperasyonun sağlanması için kullanılan tricloryl ve atarax süspansiyonun bilinçli sedasyondaki etkinliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 16734
  2. Yazar: GAMZE HACIPAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN USMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Çocuk dişhekimliğinde, bilinçli sedasyon yönteminin genel anestezi tekniğine karşı alternatif olma durumunun araştırılması amacı ile yaptığımız bu çalışmada, davranış problemi olan 25 kişilik iki ayrı çocuk grubuna, Tricloryl süspansiyon 50mg./kg., Atarax süspansiyon ise, 0.6mg./kg. dozajlarında uygulanarak, hastaların diş çekimi esnasında belirli periyodlarda, ağlama, uyuma, hareket ve tüm davranışları değerlendirilerek, ilaçların uygulanan bu dozajlarının klinik koşullarda özellikle okul öncesi yaş çocuklarının kısa süreli diş tedavileri için bilinçli sedasyon meydana getirmek amacı ile rutin olarak kullanıla bileceği saptandı. Ayrıca yaptığımız bu çalışmada, fiziksel engelleyici düzeneklerin hastaların istenmeyen hareketlerini önlemedeki etkinlikleri ve hasta hekim arasında istenilen kooperas yonun kurulması konusunda, farmakolojik olan veya olmayan tüm yöntemlere başvurulması gerektiği açıklanırken, ilaçların artırılan dozajlarının yaratacağı risk faktörüne bağlı olarak derin sedasyon uygulamasının, ancak teşkilatlı kliniklerde güvenli olabileceği belirtildi. - 129
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study attempted to examine the effectiveness of conscious sedation as an alternative treatment to general anaesthesia for management of highly resisti ve young pediatric dental patients. Fifty healty children between the ages of 48- 60 months participated in this study. They weighed were between 13 - 18 kg and all children exhibited negative behavior during a serening visit and treatment proce dures included extraction of first or second primary molar teeth.Triclofos monosodium and hydroxyzine were employed in this study and all children were wrapped by the sheet is like to papoose board. Degree of sleep, body movements, crying were monitored before, during and after operative procedures. The results of this study demonstrated that, there were no statistically significant differences among the two drug regimens with regard the body movements, crying and sleeping. Although use of low dosages of two drug regimens there was little movement in the presen ce of crying might be attributed to the use the physi cal restraint. Practitioners should note that, conscious sedation technique is not effective for all children all of the time.Furthermore this technique is used to produce conscious sedation not general anaesthesia and some li mited amount of crying should be expected when young children are sedated for dental treatment.Nevertheless the use of this technique might be more advantageous when it is compared with general anaesthesia.Another re sult of this study demonstrated that, triclofos monosodi um and hydroxyzine are safe and effective agents when used to sedate young children for dental treatment.