Çarpma plakalı şerbet dağıtma makinalarında bazı yapısal ve işletme özelliklerinin dağılım düzgünlüğüne etkisi
The effect of some structural and operating characteristics in splash plate slurry spreader machine on distribution uniformty
- Tez No: 167766
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇARPMA PLAKALI ŞERBET DAĞITMA MAKİNALARINDA BAZI YAPISAL VE İŞLETME ÖZELLİKLERİNİN DAĞILIM DÜZGÜNLÜĞÜNE ETKİSİ Osman ÖZBEK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa KONAK 2005, Sayfa: 53 Jüri : Prof. Dr. Fikret DEMİR Prof. Dr. Kazım ÇAKMAN Prof. Dr. Mustafa KONAK Bu çalışmada, çarpma plakalı şerbet dağıtma makinalarında bazı yapısal ve işletme özellilerinin dağılım düzgünlüğüne etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla denemeler iki farklı çarpma plakası tipi (düz ve kavisli), üç farklı çarpma plakası konum açısı (25, 30 ve 35°), üç farklı besleme debisi (7.5, 12.5 ve 17.5 l/s) laboratuar şartlarında yürütülmüştür. Dağılım düzgünlüğünün ifadesi olan minimum varyasyon katsayısı değerleri, efektif iş genişlikleri ve iş genişliği değişim sınırları sırasıyla, % CV 10,82... 38,54, 3,5... 13 m, 3,5...4,5 ile 1 1,5... 13 m arasında değişim göstermiştir. Henüz ülkemizde yeterince kullanım alam bulunmayan şerbet dağıtma makinaları arasında çarpma plakalı şerbet dağıtma makinasının düz ve kavisli çarpma plakasıyla, 25 ve 30° 'lik plaka konum açısıyla, 7,5 ve 12,5 l/s besleme debisiyle başarıyla kullanılabileceği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sıvı gübre, şerbet, şerbet dağıtma makinası, çarpma plakası, dağılım düzgünlüğü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS THESIS THE EFFECT OF SOME STRUCTURAL AND OPERATING CHARASTERESTCS IN SPLASH PLATE SLURRY SPREADER MACHİNE ON DISTRIBUTION UNIFORMTY Osman ÖZBEK Selçuk Universty Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Mustafa KONAK 2005, Pages: 53 Jury : Prof. Dr. Fikret DEMİR Prof. Dr. Kazım CARMAN Prof. Dr. Mustafa KONAK In this study, the effect of some structural and operating charasteristics in splash plate slurry spreader machine on distribution uniformty were researched. The experiments were conducted with two different splash plate type (smooth and concave), three different splas plate position angle (25, 30 and 35°) and three different flow rate (7.5, 12.5 and 17.5 1/s) in laboratory condition. Minimum coefficient of variation which express uniformty of distribution and effective work widthes were ranged % CV 10,82... 38,54 and 3,5... 13 m respectively. It was determinated that splash plated slurry spreader machine which is not widely in Turkey can be used successfuly with smooth and concave splash plate, position angle 25° and 30°, flow rate 7.5 1/s and 12.5 1/s. KEY WORDS: Liquid manure, slurry, slurry spreader machine, splash plate, distribution uniformty u