Endüstriyel mobilya üretiminde odun kökenli levha çeşitleri ve yonga levha teknolojisinin yeri
The technology of chip boards and the chip board products in industrial furniture sector
  1. Tez No: 167823
  2. Yazar: AYLİN SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İPEK FİTOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
VII ÖZET Endüstriyel mobilya sektöründe yonga levha ürünler mobilya tasarımcılarını, imalatçılarını, iç mimarları ve müşteri tercihlerini etkileyecek kadar önemli bir etki alanına sahiptir.“Endüstriyel Mobilya Üretiminde Odun Kökenli Levha Çeşitleri ve Yonga Levha Teknolojisinin Yeri”başlığı altında incelenmiş olan yüksek lisans tezinde, öncelikle mobilya ile mobilya sektörünün tanım ve tarihi, seri imalata geçişten sonra yonga levhaların nasıl imal edildiği, neden yonga levha ürünlerin tercih edildiği ve piyasadaki yonga levha mobilyaların hangi alanlarda kullanıldığı anlatılmıştır. Bu Tezin birinci bölümüde, mobilya ve endüstriyel mobilya ifadeleri ile mobilya tarihinin ilk çağ'dan günümüze kadar gelişim süreci anlatılmaktadır. İkinci bölümü, odun kökenli levha çeşitleri ve üretim yöntemlerini içermektedir. Üçüncü bölümünde, yonga levhaların üretimini, çeşitlerini, yonga levhaların yüzey işlemlerini, yüzey kaplama malzemeleri ve uygulanışlarını, endüstriyel mobilya sektöründe yonga levhaların hangi mekanlarda ve mobilyalarda kullanıldığı ele alınmaktadır. Sonuç bölümünde ise“Endüstriyel Mobilya Üretiminde Odun Kökenli Levha Çeşitleri ve Yonga Levha Teknolojisinin Yeri”başlığı altında yapmış olduğum incelemeden nasıl bir neticeye vardığım anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY In the Industrial furniture sector, the products that were made from chipboards having the designer, manufacturer, interior decorator and the buyer, to use it. The definitions and the history of furniture and furniture sector, the transition period to mass production, how the chipboards are produced, why the chipboards are prefered by manufacturer, designer, interior decorator and buyer, where the furnitures are using that were made from chipboards. Those Questions were answered in the research subject that was studied for bachelor's degree, which was have the title that was contents“The Technology of Chipboards and The Chipboard Products In Industrial Furniture Sector ”. The first part of the transition period to mass production contains the definitions and the history of furniture and furniture sector. The second part of the transition period to mass production defines all kinds of the boards maden from wood(wood composite) and manufacturing of all kinds of the boards by degrees. The third part of the transition period to mass production explains, the manufacturing of chipboards, all kinds of chipboards, surface operations of chipboards, cover materials of chipboards and how the chipboards Ye covering, and the furnitures made from chipboards in industrial furniture sector. The last part of the transition period to mass production reports what I understood from all of the transition period to mass production.