Güney Ege (Muğla) balıkçılık filosunun 1985-2005 yılları arasındaki değişimi üzerine bir araştırma
An investigation on the changes of fishing fleets in South Aegean (Mugla) between 1985 and 2005
- Tez No: 167868
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
V GÜNEY EGE (MUĞLA) BALIKÇILIK FİLOSUNUN 1985-2005 YILLARI ARASINDAKİ DEĞİŞİMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Hakkı DERELİ T.C. MUĞLA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2005 ÖZET Avcılık aktivitesinin dengeli ve sürekli gelişimi ile stok-av-denge üçlüsü üzerinde karar verilebilmesi için avcılık filosunun yapısının bilinmesi gereklidir. Bu çalışmada son 20 yıl içerisinde Güney Ege (Muğla) Bölgesi'ndeki avcılık filosundaki değişimler incelenerek gelecek yıllar için filonun eğilimi, yapısı ve gücü hakkında bilgiler sağlanması amaçlanmıştır. Muğla Tarım İl Müdürlüğü'ndeki teknelere ait veriler, geriye doğru 20 yıl içerisinde incelenmiş ve değişimler bulunmuştur. Temmuz 2004-Temmuz 2005 tarihleri arasında üçer aylık dönemler halinde Muğla îlindeki 13 adet balıkçı barınağında ve balıkçı kooperatiflerinde anketler düzenlenmiş ve elde edilen veriler Muğla Tarım İl Müdürlüğü kayıtlarıyla karşılaştırılmıştır. Muğla İli balıkçılık av filosu, kıyı balıkçılığı yapan ağ-paragat ve kıyı sürütme tekneleri ile sahil balıkçılığı yapan gırgır ve trol teknelerinden oluşmaktadır. Filonun büyüklüğü, 1985 'ten itibaren sürekli bir artış göstermiş, en fazla artış (406 adet) 2001 yılında olmuştur. 2005 yılı itibariyle filoda 1533 adet tekne bulunmaktadır. Muğla İlinin sınırlı av sahalarına sahip olması, filodaki büyüme nedeniyle; stoklar üzerinde zamanla baskı oluşması ve balıkçılığın ekonomik olmaktan uzaklaşması muhtemeldir. Bunun sonucunda; ruhsat izninin verilmemesinin, serbest giriş modelli olan av sahalarının balıkçı kooperatiflerine kiralanmasının, kontrolü sağlayacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Güney Ege Bölgesi, Balıkçı Tekneleri, Güney Ege Bölgesi (Muğla), Balıkçılık Filosu Sayfa Adedi : 71 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mustafa ERDEM
Özet (Çeviri)
VI AN INVESTIGATION ON THE CHANGES OF FISHING FLEETS IN SOUTH AEGEAN (MUGLA) BETWEEN 1985 AND 2005 (M. Sc. Thesis) Hakkı DERELİ T.C. MU?LA UNIVERSITY INSTITUTE of SCIENCE and TECHNOLOGY 2005 ABSTRACT In order to decide on stocking, fishing, stability triple and on constant development of fishery, it is imperial to know about fishing fleet. Studying the changes in the fisheries fleet on the South Aegean coasts of Mugla region in the last two decades, this particular research aims to provide information about the direction of fisheries fleet as well as its structure and strength in the future. The data dating up to 20 years ago about the ships that belonging to Mugla Agriculture Management was extensively researched and changes were found. Researches were held between 2004 and 2005 in every 3 months' period in the fishers' shelters and cooperation and findings were applied to those of Mugla Agriculture Management. Fishing fleets of Mugla Region consisting of net and longline boats and beach seine boats practising of artisanal fishing and purse-seine boats and trawl boats practising of coastal fishing. The size of fishing fleet has been improving constantly since 1985. The highest number of boats were 406 in 2001. The fishing fleet has 1533 vessels in 2005. Mugla province has got a limited fishing area. As a result of the increase in the number of fisheries fleet, there will be pressure a significant on the existing fish stocks. Therefore, fishing will probably have less economic value for the region. Eventually, certain precautions such as bringing restrictions on fishing licences and fishing areas having free entrance model out to the fishing cooperatives are thought to help the situation to take under control. Key Words : Southwest Anatolia, Fishing boats, South Aegean (Muğla), Fisheries Fleets Page Number : 71 Adviser : Assist. Prof. Dr. Mustafa ERDEM