Arıtma çamuru ve kentsel katı atık kompostunun süs bitkileri yetiştiriciliğinde kullanılması
Reuse of biosolid and MSW compost for ornamental plant production
  1. Tez No: 167932
  2. Yazar: NEJLET NUSRET NUHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tarımsal ve kentsel organik atık kompostlarının süs bitkileri için yetiştirme ortamı olarak kullanılması amaçlanmıştır. Torf, findik zürufu, mısır şamam komposto ana bileşen ve arıtma çamuru, kentsel katı atık komposto ve tavuk gübresi gübre sağlayıcı bileşen olarak dokuz faklı karışım hazırlanmış bunlar toprak ve torf bazlı kontrol uygulamaları ile kıyaslanmıştır. Karışımların topraksız yetiştirme ortamı olarak kullanımına uygunluğunu belirlemek için temel fiziko- kimyasal özellikleri analiz edilmiştir. Karışımların bitki büyümesine etkilerini belirlemek için ligustrum {Ligustrum lucidum) ve limoni servi (Cttpressus macrocarpa) bitkileri kullanılarak iki farklı saksı denemesi yapılmış ve bitkiler 2 yıl büyütülmüştür. Yetiştirme ortamı olarak fındık zürufu, mısır şamam komposto, arıtma çamuru, kentsel katı atık komposto ve tavuk gübresinin başarılı bir şekilde torf ve toprağa alternative olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir. Çalışmanın ana amacı atıkların geri dönüşüm olarak kullanılabilirliği olduğundan, limoni servi için arıtma çamuru, ligustrum için tavuk gübresinin kullanılabilecek en uygun yetiştirme ortamı bileşeni olduğu saptanmıştır. Genel kullanım için denenen bütün organik atıklar yetiştirme ortamı karışımlarında toprak ve torf yerine kullanılabilir. VUI
Özet (Çeviri)
REUSE OF BIOSOLID AND MSW COMPOST FOR ORNAMENTAL PLANT PRODUCTION SUMMARY The objective of this work was to study the use of organic farm and city wastes compost as growing media components for ornamental plants. Nine growth substrates were prepared by mixing peat, hazelnut husk and maize straw compost as main components with biosolid, MSW compost and poultry manure as fertilizer sources and compared with soil-based and peat-based control. The main physico- chemical characteristics of mixtures were analysed in order to evaluate then- suitability for use in soil-less media. Two different pot experiments were carried out to test the effects of mixtures on plant growth by using Ligustrum (Ligustrum lucidum) and cypress İÇvpressus macrocarpa) grown in two years. For substrate production peat and soil was successfully replaced with hazelnut husk, maize straw compost biosolid, MSW compost and poultry manure. As waste products recycling is the main objective of the present work, the mixtures with sewage sludge biosolid for cypress and poultry manure for Ligustrum was the most convenient substrate to use. For general purposes all the organic wastes can be used as substrate mixture instead of soil or peat IX