Evsel atık su arıtma tesisi çamurlarının katı atıklarla birlikte kompostlaştırılması
Composting of wastewater sludges with solid waste
  1. Tez No: 329682
  2. Yazar: MUHAMMED SABRİ BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı evsel katı atıkların önemli bir kısmını içeren organik atıklar ile atıksu arıtma tesislerinden kaynaklanan arıtma çamurlarının farklı oranlarda karıştırılarak kompost üretilmesi ve üretilen kompost kalitesinin belirlenmesidir. Kompostlaştırma için 40 cm çapında ve 100 cm yüksekliğinde 6 adet reaktör kullanılmıştır. Kompost üretiminde kullanılan arıtma çamurları İSKİ Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nden, kentsel katı atıklar ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kompost ve Geri Kazanım Tesisi'nden temin edilmiştir. Çalışma süresince reaktörlerden elde edilen numunelerde pH, su muhtevası, uçucu katı madde muhtevası (UKM), toplam Kjeldahl azotu (TKN) ve toplam organik karbon (TOK) analizleri gerçekleştirilerek kompost prosesi takip edilmiş, kompostlaştırma işlemi tamamlandıktan sonra oluşan kompost kalitesinin belirlenebilmesi amacıyla da Fermantasyon Derecesi (Rottegrad Deneyi), Fitotoksisite Analizi (Bitkiye Uygunluk Analizi), Salmonella Testi (Hijyen Testi) ve Ağır Metal (bakır, kurşun, demir, nikel, çinko, krom) analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, her bir reaktöre yerleştirilmiş olan dijital termometreler vasıtasıyla kompost yığınındaki sıcaklık değişimleri izlenmiştir.Dewar testi sonuçlarına göre sadece R1 reaktöründen elde edilen kompostun olgun kompost sınıfına girdiği, R2 ve R3 reaktörlerinden elde edilen kompostun IV. Sınıf kompost grubuna dahil olduğu belirlenmiştir. Bitki Büyüme Performans Standartlarına göre R1, R2 ve R3 reaktörlerinden elde edilen kompost numuneleri çok olgun kompost, R4, R5 ve R6 reaktörlerinden elde edilen kompost ise olgun olmayan kompost sınıfına girmektedir. Çalışma kapsamında elde edilen kompost ürününden alınan numunelerde hijyeni belirlemek üzere yapılan Salmonella testleri sonuçları, kompost numunelerinin Salmonella açısından hijyenik olduğunu göstermiştir. Nihai üründe en yüksek ağır metal içeriklerine arıtma çamurunun fazla olduğu reaktörlerin sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the quality of compost produced from the organic part of the municipal solid waste and wastewater treatment plant sludge mixtures. 6 column reactors with a height of 100 cm and diameter of 40 cm were used for aerobic composting of solid waste and sludge mixtures. Wastewater sludges and municipal solid wastes were provided from İSKİ Paşaköy Advanced Biological Treatment Plant and Istanbul Metropolitan Municipality Composting and Recycling Plant, respectively. During the study compost process was followed by the analyses of pH, water content, volatile suspended solid content(VSS), total Kjeldahl nitrogen (TKN) and total organic carbon (TOC) parameters of the samples collected from reactors. After the end of the compost process, produced compost quality was determined by Rottegrad, phytotoxicity, Salmonella (hygiene) and heavy metal (copper, lead, ferrous, nickel, zinc and chromium) analysis. Further, the changes of the temperatures in compost reactors were followed with digital thermometer which was put in center of the compost reactors.According to Dewar test results, product compost which obtained from the reactor R1 is classified into just finished compost and product compost which obtained from the reactor R2 and reactor R3 are included in 4th. class compost group. According to Plant Growth Performance Standards, produced compost samples which obtained from the reactors R1, R2 and R3 are classified very mature compost, produced compost samples which obtained from the reactors R4, R5 and R6 are classified as immature compost. Salmonella sp. bacteria are not determined in all end products of all produced samples from reactors, indicating the hygienic quality of the compost product. The higher sludge content results with the higher heavy metal content in the final product.