Üriner sistem taşlarının analiz yöntemleri farklı fiziksel ve kimyasal yöntemlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 168177
  2. Yazar: KERİM ERHAN PALAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. MÜNEVVER AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
- 55 - ÖZET Üriner taşların bileşimlerinin bilinmesi, kronik böbrek hastalığına sahip kişilerde ürolityaz nedeniyle önemlidir ve bu bilgiler hastalığın önlenmesinde yardımcı olur. Bu çalışmamızda, üriner sistemin değişik bölgelerinden cerrahi yolla çıkarılan 82 taş örneğinin kimyasal yapısı, X-ışınları difraksiyon tekniği, infrared spektrof otometresi ve yaş kimyasal analiz yöntemi ile saptanarak elde edilen so nuçlar karşılaştırıldı. Farklı yöntemlerin uygulanması konusunda gerekli açıklayıcı bilgilerle birlikte sonuçların değerlendirilmesinde karşılaşabilecek güçlükler ele alındı..Özellikle infrared spektrof otometresi yöntemi ile yapılan analizlerde oluşturulan spektrumların yorumlanması konusunda bilgiler verilerek yöntemlerin birbirlerine göre üstün olan tarafları tartışıldı. Sonuç olarak, infrared spektrof otometresi yöntemi uygulanan analizlerde, diğerlerine kıyasla daha tatmin edici sonuçlar alınabildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
- 56 - SUMMARY A knowledge of the composition of urinary calculi is important because urolithiasis is a recurrent disease in many people and preventive measures must be based on such information. In this study above, the chemical composition öf 82 samples of urinary calculi,, taken out of the different parts of urinary system by surgical procedure, has been determined by means of X-ray diffraction, infrared spectroscopic technics and wet chemical analysis. And these results have been compared. The difficulties which may appear in the evaluation of the results have also been taken into consideration together with the necessary explanatory information on applying different methods.. The superior sides of each method have, relatively been discussed especially on the description of the spectrums obtained in the analysis done by means of infrared spectros copic technics. In conclusion, the results obtained in the analysis by means of infrared spectroscopy are more satisfactory than the others compared.