Köpük metal malzemelerin fiziksel özellikleri
- Tez No: 168271
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma kapsamında Alüminyum köpük metalinin basma mukavemeti ve enerji sönümleme kapasitesi incelenmiştir. Yapılan testler sonucunda elde edilen sonuçlar hassasiyet sağlamak açısından sayısal analiz sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. 40000 N' hık bir basma yükü eksenel bir şekilde deney numunesine uygulanmıştır. Deney numunesini temsil eden model ANSYS 8.0 yazılırımda modellenmiş ve aynı yükleme yapılmıştır. Bu iki işlem sonucunda elde edilen sonuçlar iç yapı farklılığı da göz önünde bulundurarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, compression strength and energy absorbing capacity of the Al-foam material are investigated. Test results were compared with numerical analyses results to achive accuracy. 40000 N was applied axially as a compression load in compression test operation. Same representing geometry was modelled and the same load was applied simultaneously in ANSYS 8.0 classic environment. Extracted results were compared considering geometrical nonlinearity.