Bursa ili İnegöl ve Yenişehir ilçelerinin likenleri üzerinde taksonomik incelemeler
The taxonomical investigations on lichens of İnegöl and Yenişehir districts in Bursa
  1. Tez No: 168277
  2. Yazar: BELGİN ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞULE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
İ ÖZET Bu araştırmada, Bursa iline bağlı inegöl ve Yenişehir ilçelerinin liken çeşitliliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 10.07.2003-19.09.2004 tarihleri arasında, 90 istasyondan, toplam 2328 adet liken örneği toplanmış ve bunların 270 takson, 85 cins ve 36 familyaya ait olduğu tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 246 takson çalışma alanı, 85 takson Bursa, 21 takson ise Türkiye için yeni kayıttır. Türkiye için yeni kayıt olan taksonlar; Abscondüella paıailla V&zda & Vivant, Agonimia allobata (Stizenb.) P.James, Arthonia melanophtalma Dufour, Arthopyrenia salicis A.MassaL, Bacidia auersvvaldtt (Hepp ex Stizenb.) Mig., Caloplaca conversa (Kremp.) Jatta, Catillaria tristis (MülLArg.) Arnold, Cladonia subulata (L.) Weber ex F.H.Wigg., Gyalidea subscutellaris (Vezda) Yazda, Lecania cyrtellina (Nyl.) Sandst, Lecania hutchinsiae (Nyl.) A.L.Sm., Lecania sylvestris (Arnold) Arnold, Lecanora juniperina £liwa, Moelleropsis nebulosa (Hoffin.) Coppins & P.MJ0rg., Opegrapha nıfescens Pers., Phaeophyscia hirsuta (Mereschk.) Moberg, Physciella nepalensis (Poelt) Essl., Rinodina orculata Poelt & M.Steiner, Usnea trichodea Ach., Verrucaria pinguicula A.Massal. ve Ochrolechia subviridis (Höeg) Erichsen'du". incelenen örneklerin % 57.24'ü epifitik, % 33.6'sı saksikol, % 8.32'si ise terrikol türlerden oluşmaktadır. Epifitik türlerin % 48.3'ü geniş yapraklı ağaçlar, % 3.44'ü iğne yapraklı ağaçlar, % 5.5'i çalılar üzerinde yayılış göstermektedir. Saksikol türlerin % 26'sının kalkerli kayalar, % 7.6'sının silisli kayalar üzerinde, terrikol türlerin % 4'ünün kalkerli topraklar, % 4.32'sinin silisli topraklar üzerinde geliştiği tespit edilmiştir. Örneklerin % 0.4'ü karayosunu, % 0.4'i diğer likenler üzerinde ve % 0.04'ü yapay substratlar üzerinde saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Likenler, Liken çeşitliliği, İnegöl, Yenişehir, Bursa, Türkiye
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT THE TAXONOMICAL INVESTIGATIONS ON LICHENS OF INEGOL AND YENİŞEHİR DISTRICTS IN BURSA In this study, the lichen diversity of inegöl and Yenişehir districts in the city of Bursa were investigated. 270 lichen taxa belonging to 85 genera and 36 families were determined from 2328 lichen samples collected from 90 stations from 10.07.2003 to 19.09.2004. Out of 270 lichen taxa, 246 taxa for research area, 85 taxa for Bursa and 23 taxa for Türkiye are new records. The new records for Türkiye are Absconditella pauxilla Vezda & Vivant, Agonimia allobata (Stizenb.) PJames, Arthonia melanophtalma Dufour, Arthopyrenia salicis A.Massal., Bacidia auerswaldii (Hepp ex Stizenb.) Mig., Caloplaca conversa (Kremp.) Jatta, Catillaria tristis (MülLArg.) Arnold, Cladonia subulata (L.) Weber ex F.H.Wigg., Gyalidea subscutellaris (Vezda) Vezda, Lecania cyrtellina (Nyl.) Sandst, Lecania hutchinsiae (Nyl.) AX.Sm., Lecania sylvestris (Arnold) Arnold, Lecanora juniperina &liwa, Moetteropsis nebulosa (Hoffin.) Coppins & P-MJetrg., Opegrapha rufescens Pers., Phaeophyscia hirsuta (Mereschk.) Moberg, Physciella nepalensis (Poelt) Essl., Rinodina orculata Poelt & MSteiner, Usnea trichodea Ach., Verrucaria pinguicula A.Massal., and Ochrolechia subviridis (Hi&eg) Erichsen. The percentage of identified epiphytic, saxicolous and terricolous lichen samples are 57.24 %, 33.6 %, 8.32 %, respectively. Out of epiphytic lichen species, 48.3 % grow on broad-leaved trees, 3.44 % grow on pin-leaved trees and 5.5 % grow on shrubs. The percentage of the saxicolous lichen species inhabiting on calcareous rocks are 26 %, on siliceous rocks are 7.6 %. For the terricolous lichen species, the percentage that grown on calcareous soils are 4 % and on siliceous soils are 4.32 %. In addition to lichen species growing on mosses, the percentage of other lichens and artificial substrats are 0.4 %, 0.4 %, 0.04 %, respectively. Key Words : Lichens, Lichen diversity, înegöl, Yenişehir, Bursa, Türkiye