Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, Çaycuma ve Yayla yöreleri Duglas (Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco) deneme ağaçlandırmalarında büyüme ve bazı morfolojik özellikler üzerine araştırmalar
Investigation on growth performances and some morphological properties of douglas fir. experimental sites at Çaycuma and Yayla forest districts in the regional directorate of Zonguldak
- Tez No: 168563
- Danışmanlar: PROF.DR. KORHAN TUNÇTANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi ZONGULDAK ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ, ÇAYCUMA ve YAYLA YÖRELERİ DUGLAS (Pseudotsuga menziesn (M i r b.) Franco) DENEME AĞAÇLANDIRMALARINDA BÜYÜME ve BAZI MORFOLOJİK ÖZELLİKLER ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Selim Alkın ÇETİNTAŞ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Korhan TUNCTANER Mayıs 2005, 157 sayfa Yüksek Mühendislik tezi olarak hazırlanan bu çalışmada; Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, Zonguldak Orman işletme Müdürlüğü, Yayla ve Çaycuma Orman İşletme Şefliklerinde bulunan Duglas ve Karaçam deneme ağaçlandırma sahalarında Duglasın büyüme performansı ve bazı morfolojik özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Duglas, hızlı büyümesi, hastalık ve zararlara mukavim oluşu ve Karadeniz Bölgemizdeki iklim koşullarının türün doğal yayılış alanındaki iklim koşullarıyla benzerlik arz etmesinden dolayı ülkemize ithal edilen ve bugüne kadar üzerinde çok sayıda bilimsel araştırma yapılan bir türdür. Ülkemizde, yaşanan odun hammaddesi açığının gelecekte hızla artacağı orman ekonomistlerince bildirilmektedir. Bu odun hammaddesi açığının kapatılabilmesi için yüksek miktarlarda odun hammaddesi elde edilebilen yerli ve yabancı hızlı gelişen türler ile uygun yetişme ortamlarında ağaçlandırma çalışmalarının yapılması gerekmektedir iiiÖZET (devam ediyor) Bu nedenle hızlı gelişen ve birim alanda yüksek odun hammaddesi sağlayabilecek bir tür olan dağlasın ülkemiz ormancılığı ve orman ürünleri endüstrisi açısından göz ardı edilemeyecek bir değeri bulunmaktadır. Ancak bu türle yapılan geniş ağaçlandırma çalışmalarına ışık tutacak deneme ağaçlandırmalarının en iyi şekilde incelenmesi gerekmektedir. Böylece türün, uygun orijinleri tespit edilerek, geniş çaplı ağaçlandırmalarına sağlıklı bir şekilde geçilebilecektir. Bu amaçla Yayla ve Çaycuma yörelerinde tesis edilen Duglas deneme ağaçlandırmalarında basan oranı ve büyüme performansını incelemek amacıyla bu araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, Yayla ve Çaycuma yörelerindeki Duglas deneme ağaçlandırmalarının öncelikle farklı zamanlarda tesis edildiği belirlenmiştir. Alınan deneme alanlarında yapılan ölçü ve tespitler sonucunda elde edilen bulgular, aynı bölgedeki başka duglas deneme alanlarından elde edilen bulgularla karşılaştırıldığında, her iki yöredeki Duglas deneme ağaçlandırmalarının yaşama yüzdesi bakımından düşük değerler gösterdiği, boy ve çap değerleri yönünden ise tatmin edici bir gelişmeye sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca, Yayla yöresindeki Karaçam ağaçlandırmalarında da beklenen gelişimin meydana gelmediği görülmüştür. Bu durumun, ağaçlandırma tekniğindeki ve bakım uygulamalarındaki eksikliklerden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Duglas deneme ağaçlandırmalarında bazı morfolojik özellikler incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda, Çaycuma yöresindeki Duglas ağaçlarının gövde kalitesinin ve taç formuna ilişkin dal özelliklerinin Yayla yöresindeki Duglas ağaçlarından daha üstün olduğu belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Duglas, Karaçam, Deneme Ağaçlandırmaları, Büyüme, Yaşam Yüzdesi, Morfolojik özelliklerBilim Kodu : 502.01.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science (M.Sc.) Thesis INVESTIGATIONS ON GROWTH PERFORMANCES AND SOME MORPHOLOGICAL PROPERTIES OF DOUGLAS FIR. EXPERIMENTAL SITES AT ÇAYCUMA AND YAYLA FOREST DISTRICTS IN THE REGIONAL DIRECTORATE OF ZONGULDAK S.AIkınÇETİNTAŞ Zonguldak Karaelmas University Graduate School and Applied Sciences Department of Forest Engineering Thesis Advisor : Prof. Dr. Korhan TUNÇTANER May 2005, 157 pages In this study, which has been prepared as a Master of Science Thesis, growing performance and some morphological properties of Douglas Fir. at Forest districts of Çaycuma and Yayla attached to Regional Directorate of Zonguldak were investigated. Duglas is a important species for Black Sea Region in Turkey. Because, site conditions in this region and its natural distribution area in USA are similar to eachother. Douglas Fir. grows fast and resistant against many external agencies, therefore many research studies have been made related to this species. It is considered that, afforestations with fast growing species should be established to produce wood for filling the gap between wood production and demand in Turkey. Douglas Fir. is a suitable species for afforestations to be established in Black Sea Region. But as a first stage, experimental plantation sites of Douglas Fir. established in this region should be carefully evaluated. Therefore in this thesis, growth performances of Douglas Fir. experimental plantationsABSTRACT (continued) at Çaycuma and Yayla has been investigated. The results of this investigation showed that Douglas Fir. plantations at Çaycuma and Yayla were established in different years. And survival percentages of Douglas Fir plantations at these sites were not found in expected rates when they were compared with the other experiment sites in the same region, while the height and diameter of trees have had satisfactory growth. Black pine afforestation areas at Yayla has also shown poor growth conditions. It is concluded that this situation has been resulted from the unsuitable plantation techniques and unsufficient maintenance operations applied in plantation sites. Some morphological characteristics of Douglas trees at the sites were also investigated. The results showed that stem forms and branchness of Douglas Fir. trees at Çaycuma are better than the conditions at Yayla, Keywords : Douglas Fir, Black pine, Experimental afforestations, Growing performances, Survival, Morphological properties Science Code : 502.01.02 VI