Zonguldak kömür havzasında yer altı maden üretiminden doğan hareketlerin ölçülmesi ve incelenmesi
- Tez No: 168670
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yeraltı kömür madenciliği ile ilgili kazı çalışmaları, yeraltı zemin yapışıma ve yerüstünün doğal dengesinin ve biçiminin bozulmasına neden olur» Bozulan bu doğal dengenin ve yapıma tekrar oluşmasına kadar işletme zemininde ve yeryüzünde bir takım hareketler meydana gelir. Her madencilik belgesinde ve Üretim alanında hareketler etkiyen etmeliler farklılıklar gösterdiğinden, halen bu hareketler için tora üretim bölgelerinde geçerli olabilecek genel kuralların ve değerleri», verilmesi mümkün değildir» Bu nedenle, hareketlerin ve neden olduğu sorunların her üretim bölgesinde çok sayıda ölçme ve gözlemlerle incelenmesi gerekmektedir. Madenciliği» neden, olduğu hareketlerin ve sorunların araştırma ve tanımı ile ilgili görüş ve değerlendirmeler, konu ile ilgilenen ülkeler arasında farklılıklar göstermektedir» Bu yüzden, çalışmalarla I, Bölüşünde hareketler ilgili genel esaslar ve Zonguldak kömür havzasın da hareketlerin neden olduğu sorunlar, işlenmiştir» II. Bölümde hareketleri ölçülmesine ilişkin konulara' yer serilerek yerüstü ve yeraltı ölçeğe ağlarının oluşturulmasına ait özellikler ve yöntemler incelenmiştir» III. Bölümde ise''Zonguldak kömür havzasında hareketlerin ölçülmesi ve incelenmesi'' başlığı altında, önce çalışmalarla yapılmasında en önemli alt yapı değerlerini ve dökümanlarını oluşturan, havzada var olan ölçme ağlarının, ve planlarının durusu incelenmiştir® Baha sonra yapılan ölçmelerin değerlendirilmesi île ölçme alanlarında hareketlere ait sayısal değerler elde edilimiştir. IV, Bölümde ölçme sonuçlarının, bası öntahmin yöntemleri ad hesaplama ile elde edilen değerlerle karşılaştırılması yapılmıştır. T. Bölümde yapılan ölçse4 araştırma ve incelemelerden, Zonguldak kömür havzasında konu ile ilgili olarak elde edilen sonuçlara ve önerile re yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
EXAMİNATİNG OF THE GROUND SüRPACE MOVEMENTS OP MİHİSG EXPLOlTATlOM î» ZONGULDAK MİNE HEGİOH AMD ITS MEASUREMENTS SUMMARY The excavation activities which are associated with the under ground ooal mining causes deformation ins the structure of underground layer, the natural balance of the surface of the ground and its shape. Various movements f or the surface of the ground and administration baeef eome into existence untill the construction of this spoiled natural balance aad struetureis restored» Sine© the agents which have effected the movement in each mining region, aad production area predict discrepancies, it is not possible to devise general rules aad appraisals that are ¥alid in all productuoa areas. Hence, it is compulsory t© investigate the movements aad the probleas caused at e^ery production area bj means of numerous measure- «eats and observations» Conceptions and evaluations, regarding with the identification and research, oa the problems and movements which are caused by mining, display discrepancies aaoung the the realms interested in the subject. Due to this, general essentials with the movements andf the problems caused at the mining region öf Zonguldak haYe been studied in the first chapter of the work® Th< subjects, ©enaeotiag the measurement of the moTements, are considered regarding with the pecularities and the methods concerning to the every stage'“©f the Measuring works, hare been studied in chapter II. The present msasureaenis and plans which are comprising the aost erutial sub-struetiral Material and the measurement carried out hate bean appraised in 3rd chapter of this work under tho headline ”The related studies to the measureaast of neyements and its exasi nation at Zonguldak coal regies" ît tas b«en 4®aet the results of mofemti measurements coaparision with the rasalte of sos© prediction »ethods in chapter IV» Ta© implications bağ. the proposals that can b® drown from the measurements, research aad the assessment, mad* so far for Zonguldak coal region hat® &-©#& prestateâ in chapter V.