Isı pompalarının teorik modellenmesi
  1. Tez No: 168669
  2. Yazar: KADİR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı, ısı pompalarının teorik olarak incelenmesi, yaygın olarak kullanılabilmeleri için ekonomik kullanma alanlarının tesbitidir. Çalışmada Freon-12 nin ö- nemli fiziksel ve termodinamik özellikleri çizelgelerden alınarak eşitlikler haline sokulmuş, ısı pompası boyutlarını, etkinliğini ve sistemin çeşitli buharlaştırıcı ve yoğuşturucu sıcaklığında durumunu hesap eden bir Fortran bilgisayar programı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTEACT The purpose of this study is to investigate heat pumpss theoreticaly-and search f ör areas where it can be used econ©- mically in order to expand its use» Tfae important thernıoâyna- mical and physical properties taken from the related tables are put into the forma of equationsc A Fortran eomputer prog¬ ram which calculates the dimensionst coefficent af perfor- mance and its state at several evaporation ana condensation temperatures has been preparedo