Harran ovası topraklarının bilgisayar yardımıyla sayısal sınıflaması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 168673
  2. Yazar: RUHİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. URAL DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
VII ÖZ Bu çalışmada toprakların bilgisayar yardımı ile sayısal olarak seri düzeyinde sınıflandırılması amaçlanmıştır» Harran ovasında arazi derecelemesi amacıyla yapılmış olan 6000 adet sondalara ilişkin veriler bilgisayarda değerlendirilerek seri düzeyinde kümelenmeye çalışılmıştır. Harran ovasında arazi gözlemleriyle 25 farklı toprak serisi saptanmış olmasına karşın bu çalışmada 41 sınıf elde edilmiştir. Bunun nedeni sınıflamada kullanılan verilerin önemli bir kısmının eksik ve çalışmanın amacına uygun formatta toplanmamış olmasıdır. Sonuçta, sağlıklı ve uygun veriler kullanılarak veri hacminin boyutu ne olursa olsun, bilgisayarlar yardımıyla sayısal sınıflandırma yöntemlerinin bu amaçla kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The purpose of this study was to classify soil at the level of soil series by the use of computer. It is fçrouping of the soils as soil series was attempted by lining data of 6000 sites that were collected in the Harran plain. In this study, 41 classes were obtained instead of 25 soil series which were previouly described by field ob servations. The insufficient and unsuitable dribs were the main reasons of this difference. It is concluded that com puter aided numerical soil classification n.yabemrt can be used for finding out the soil series by using necessary and relevant data.