Silolarda hububat miktarının ses üstü ölçüm yöntemi ile belirlenip VHF telsiz ile kullanıcıya aktarımı
  1. Tez No: 168683
  2. Yazar: LEVENT KOPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada ses üstü [ultrasound] yöntemler kullanılarak silo veya tanklarda içerilen maddenin miktarının belirlenmesi ve VHF bandında çalışan bir telsiz ile bu bilginin kullanıcıya aktarılması gerçekleştirilmiştir,, Benzer sistemlere göre ölçüm alınacak silo veya tanktan kablo kullanmadan istenilen bilgileri alabilecek olması en önemli özelliğidir. İki ayrı birim ve oniki adet modülden oluşan sistem ile 17 m yüksekliğindeki silolarda dahi ölçüm yapılması sis temin üstünlükleri arasında sıralanabilir» Kullanılan silolarda herhangi bir elektronik ölçüm yön temi bulunmaması, bu sisteminde donanıma gerek duyulma dan, kurulması ve çalıştırılması pazar olanaklarının çok uygun olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to measure the total height of any material contained in tanks or silos by applying ultrasonic techniques and to transmit this information via VHF-FM transceiver. The overall system consists of two seperate units each of which is formed by six different modules. Other important feature of the system is the 17 m mea surement range which gives a superior performance tn use the system almost throught the whole silos. On the other hand the self sufficiency and easy installa tion, which does not require any hadware, of the system seem to have a big oppurtunity from the marketing point of view.