Erzurum, Bayburt ve Erzincan illerinde Toprak Mahsulleri Ofisi depolarında bulunan hububat zararlısı böcekler
The grain pest insects in Agriculturel Products Office storeges in Erzurum, Bayburt and Erzincan
- Tez No: 392069
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÇALMAŞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hububat depolama ve muhafazası bütün dünyada hububat üretimi kadar önemli bir konudur. Depolamadaki yaşanan sıkıntılardan biri de depo zararlılarıdır. Bu araştırmada Toprak Mahsulleri Ofisi, Erzurum Şube Müdürlüğüne bağlı Erzurum (Merkez ve Horasan), Bayburt, Erzincan (Merkez ve Mercan) işyerlerinde bulunan değişik tiplerdeki hububat depolarında depolanan buğdayda bulunan depo zararlısı böcek türlerinin tespiti hedeflenmiştir. Çalışma 2011 ve 2012 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmanın sonuçlarına göre araştırma yapılan depolarda toplam 7 depo zararlısı böcek türü tespit edilmiştir. Bunlardan Sitophilus granarius (L.), S. oryzae (L.) ve Rhyzopertha dominica F. en önemli primer zararlı türler; Tribolium confusum Duv., Oryzaephilus surinamensis L., Cryptolestes ferrugineus Step. ve Latheticus oryzae Wat. ise sekonder zararlı türler olarak tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmalarımızda Erzincan (Merkez)'da tahıl depolarında pek sık görülmeyen Lasioderma serricorne (F.) (Anobidae; Coleoptera) türüne rastlanmıştır. Yapılan çalışmada O. surinamensis L.'in en yaygın tür olduğu tespit edilmiştir. Farklı illerdeki depo karşılaştırılmalarında en fazla Erzincan (Merkez)'da depo zararlısı tür tespit edilmiş, depo çeşitlerinin kıyaslamasında ise en fazla silolarda depo zararlısı tür tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Grain storage and protection is an important issue as grain production woldwide. One of the difficulties experienced in storage is storage pests. In this study; we aimed that detection of storage pest insect species in wheat which stored in different types of grain storage in Erzurum, Horasan, Bayburt, Erzincan ve Mercan where workplaces depend on Agriculturel Products Office Erzurum Branch Manager. The studies were conducted 2011 and 2012 years. According to the results of our study; 7 storage pests insect types are identified totaly in the storages which are the subject of research. Of these; Sitophilus granarius (L.), S. oryzae (L.) and Rhyzopertha dominica F. are primary pest species, Tribolium confusum Duv., Oryzaephilus surinamensis L., Cryptolestes ferrugineus Step., Latheticus oryzae Wat. are secondary pest species. Also we have observed Lasioderma serricorne (F.) (Anobidae; Coleoptera) is an uncommon type of storage pest insect in Erzincan grain storages. O. surinamensis L. has been identified the most common type in our research. In comparison of different cities storages, most of storage pests were observed in the storages of Erzincan central. In comparison of storage kinds, most pests were found in the silos.