FFT'nin yapı dinamiği analizinde kullanılması
  1. Tez No: 168755
  2. Yazar: SAFİ DUYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ill öz Son yıllarda bilgisayarlarda meydana gelen gelişmeler yapı dinamiği analizi problemlerinin çözümünü kolaylaştırmıştır. Bu çalışmanın amacı 1970 li yıllarda geliştirilmiş olan FFT (Fast Fourier Transform) algoritmasına yapı dinamiği problemlerine uygulamak ve yapı dinamiği analizinde yaygın olarak kullanılan mod süperpozlsyon ve basamak basamak entegrasyon metoduna yeni bir çözüm yöntemi eklemektir. Çalışmada elde edilen bulgular FFT metodu sonuçlarının güvenilir olduğunu ve frekans uzayında analiz yapan bu metodun problemin fiziksel olarak anlaşılmasını kolaylaştırdığını göstermiş tir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Developments in computers which took place in recent years facilitated the solution of the problems In structural dynamics. The objeot of this study is to apply the FFT (Fast Fourier Trans form ) algorithm to the problems of structural dynamics and to establish a new solution method in addition to the mod superposi tion and step-by-step integration methods which are being used presently in structural dynamics. Findings obtained in this study Indicated that the FFT technique, whleh Involves frequency domain analysis, can be used reliably in structural dynamics and that It facilitates understanding the physical aspects of the problem.