50-170 MHz bandında elektromagnetik gürültü ve alan şiddeti ölçülmesi için geliştirilen bir ölçme sistemi
- Tez No: 168756
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ÖZMEHMET
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1985
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
11 QZET Bu çalışmada, Elektromagnetik Gürültü ve Alan Şiddeti ölçülmesinde kullanılmak üzere tasarımlanmış ve gerçekleştirilmiş bir ölçme sistemi açıklanmaya çalışılmıştır. Geliştirilen sistemle ölçme yapılabilen Radyo frekans bandı 50-170 MHz dir. Sistem, bir dipol anten ve süperheterodin tipte bir radyo alıcısından oluşmaktadır. Sistemle, antene gelen elektromagnetik dalganın elektrik alan bileşeni, standart anten yöntemi ile 1 mikrovolt/m nin üzerinde dB olarak ölçülmektedir. Kullanılan anten, elektriksel olarak kısa bir dipoldür. Ancak daha düşük seviyedeki elektrik alanı ölçmeleri yapılması istendiğinde ölçme yapılan frekansa uygun yarım-dalga boyunda dipol anten de kullanılabilmektedir. Alıcı, tek frekans değiştirmeli ve ara frekansı 10.7 MHz olan bir süperheterodin alıcıdır. Bant genişliği 30 kHz dir. Alıcının Radyo Frekans katında seçilerek yükseltilen RF işaret, karıştırıcıda yerel osilatör işaretiyle karıştırılarak ara frekansa düşürülmektedir. Ara frekanstaki işaret bir zarf sezici ile doğrultulduktan sonra, ölçme ağırlık devresine uygulanmaktadır. Ağırlık devresi çıkışındaki doğru gerilimin büyüklüğü ile orantılı sapma gösteren kalibre edilmiş bir panel metre üzerinde alıcı girişindeki RF işaretin genliği dB ve juV olarak gösterilmektedir. Elektrik alan ölçülmesinde, alıcı çıkışındaki panelmetrede okunan dB değerine, ölçme yapılan frekanstaki anten ve düzeltme faktörleri toplamlarının eklenmesi gereklidir. Bu amaçla, ölçme yapılan frekansa göre anten ve düzeltme faktörleri toplamını gösteren bir grafik cihaz üzerine yerleştirilmiştir. Ölçme yapılan frekans, 50-170 MHz bandında sürekli olarak ayarlanabilmekte ve kalibre edilmiş bir panelmetre üzerinde gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
XX SUMMARY In this work, A measuring system designed and realized for the measurement of electromagnetic noise and field-strength is explained. The frequency range of the developed measuring system is 50 to 170 MHz. The system consists of a dipole antenna and a superheterodyne receiver. By using this sys tem, the electric field component of an electromagnetic wave incident on the antenna is measured in dB above one microv olt per meter with the Standart Antenna Method. The antenna used with the measuring system is an electrical ly short dipole. Howe ver, in the caae of the measurement of lower field-strengths, half-wave dipoles can also be used. The receiver is a superheterodyne receiver with single fre quency conversion and 10.7 MHz intermediate frequency.The bandwidth of the receiver is 30 kHz. The received RF signal is converted into intermediate frequency by mixing with the local oscillator signal after filtered and amplified at the radio frequency. stage. The signal at the intermediate frequ ency is rectified by using an envelope dedector and then it is fed to a weighting circuit. The level of the RF signal at the receiver input is indicated in dB or /uV on a calib rated panel meter which makes deviation in proportion with the dc level at the output of the weighting circuit. For the measurement of the Electric Field, the sum of the antenna and correction factors at the measurement frequency must be added to the dB reading indicated on the panel meter at thE receiver output. For this purpose, the graph showing the sum of the antenna and correction factors versus measu rement frequency is placed on the device. The measurement frequency can be tuned continuously in the frequency range 50 to 170 MHz and it is indicated on a cali brated panel meter.