Yüzey empedansları ile yüklenmiş mikrodalga yansıtıcılı antenlerden saçılan alanlar
- Tez No: 168770
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEM YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ii ÖZET Bu tez çalışmasında, yüzey empedansları ile yüklenmiş mikrodalga yansıtıcılı antenlerden saçılan alanlar hesaplanmış ve bu antenlere ilişkin ışıma örüntüleri elde edilmiştir. Bu amaçla, önce iki yüzeyi yüklü yarı düzlemden elektro- magnetik kırınım kuronu incelenmiş, uygulanabilirlik sınırları tartışılmıştır. İkinci olarak, bakışımlı ve konik yüzeyli yansıtıcılı antenler ortak olarak incelenmiştir. Besleyicisi., odağına yerleştirilmiş, yüzeyleri yüklü konik kesitli yansıtıcı antenin ışıma örüntülerinin bulunması için, yüzey empedanslı yarı düzlemden kırınım kuramı uygulanmıştır. Anten ön ve arka yüzeylerinin farklı empedanslar ile yüklenmesinin, kenar aydınlanmasının, bereleme örüntüsünün, yansıtıcı dışmerkezliliğinin, D/ A oranlarının bu örüntüler üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Daha sonra, önceki bölümlerde elde edilen sonuçlardan yararlanılarak çift yansıtıcılı antenler için ışıma örüntüleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY In this thesis, the scattered fields from microwave reflector antennas which are loaded by surface impedances are calculated and the radiation patterns of these antennas are obtained. The electromagnetic diffraction theory is reviewed and the limits of its applicability is discussed. Axially symmetric reflector antennas with conic intersections are studied. Theory of diffraction from half-plane with two surface impedances is used to obtain the radiation patterns of the focus fed conic reflector antennas. Influence of loading with different surface impedances, edge illumination, feed pattern, reflector eccentricity, and D/ A ratio on radiation pattern is discussed. The radiation patterns of dual antennas are obtained by means of the previous results.