Etki aktarımlı deneme planları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 168769
  2. Yazar: ERCAN EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL BEK, PROF. DR. ERDOĞAN PEKEL, DOÇ. DR. KEMAL ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada özellikle süt sığırcılığı besleme çalışmalarında kullanılan, etki aktarımlı deneme planları incelenmiştir. Birbirini İzleyen periyodlarda bir deneme ünitesine belli bir muamele dizisinin uygulandığı bu deneme planları ile az sayıda hay vanla yeterli hassasiyette neticeler elde edilmekte olup, çeşitli tipteki etki aktarımlı deneme planlarına ait sembolik analizler ve sayısal analiz örnekleri verilmiştir. Ayrıca, araştırıcının amacına yönelik olarak ve hatanın en aza indirilmesi için gerekli yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
la this work -, Change-Over designs which are especially in dairy feeding experiments are presented. The results with the sufficient precision can be obtained with these designs in which a limited number of experimental unit receives a cyclical sequence of several treatments in successive periods. The symbolical analyses and numerical examples of certain types of change-over designs are given. Also, some interpretations are made on minimizing experimental error related with the proposed experimental designs.