Uydu verilerinin bilgisayarda işlenmesi ve bazı uygulamalar
  1. Tez No: 168779
  2. Yazar: MUSTAFA TEFEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAMİ YEĞENGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ill öz Bu çalışmada Uzaktan Algılamama fiziksel esasları ve uy du verilerinin bilgisayarla işlenmesi anlatılmaktadır. Çalışmada veri tabanı olarak LAITDSAT uydusu verileri kullanılmıştır. Veriler en çok benzerlik metotuna göre sınıflandırılmakta, ana bileşenler dönüşüm metotu ile veri sıkıştırma ve zenginleştirme işlemi yapıl maktadır. Bilgisayar programları kullanıcıların bilgisayar program dili bilmelerini gerektirmiyecek şekilde hazırlanmıştır. Çalışmada örnek olarak, görüntü işleme ve sınıflandırma programlarının kul lanıldığı Çukurova Üniversitesinde yapılan bazı çalışmalar ele alınmıştır. Yeryüzü kaynaklarının araştırılmasında uydu verilerinin en iyi yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, physical principals of remote sensing and processing satellite data by using computers were described. Throughout the study Landsat data was used. Maximum likelihood method was used for classification. Image enhancement was made by principal component method. Computer programs were prepared for the users who did not know any programing Language. A few examples, studied in Çukurova University in which image processing" and classification programs were applied, were given. It was concluded that satellite data is the best way, of investigating the earth resources.