Yüzey kaplama uygulama tekniklerinin farklı materyallere uygulanması ve etkileri
Application and effects of different surface coating technicals on fabrics
- Tez No: 168940
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET YÜZEY KAPLAMA UYGULAMA TEKNİKLERİNİN FARKLI MATERYALLERE UYGULANMASI VE ETKİLERİ Kaplama ve laminasyonlama tekstil ve film dokumalarının birçok şekilde işlenebileceği geniş bir yöntem seçeneği sunar. En iyi yöntemi seçme genellikle işlenen maddeler tarafından belirlenir. Kaplama, biten üründe olması gereken özellikler ve imalatın fiyat etkisidir. En iyi sistem sonuçta, istediğiniz ürünü veren en ekonomik yöntemle üretilendir. En iyi yöntemi daha iyi belirlemek için, çeşitli kaplama ve laminasyonlama tekniklerini bilmek ve onları işletmenin anahtar prensiplerinden anlamak gerekir. Bu çalışmada; kumaş kaplama tekniklerine, nefes alabilen kumaşlara, nefes alabilen kumaşların yapısına ve bunlara uygulanan test metodlanna değinilmiştir. Ayrıca, bıçak kaplama yöntemiyle farklı kumaşlara poliüretan kaplanmış ve etkileri incelenmiştir. Nisan 2005 Bfikra ŞAHİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATION AND EFFECTS OF DIFFERENT SURFACE COATING TECHNICALS ON FABRICS Coating and Laminating offer a wide variety of methods by which one can process textile and film webs for various end uses. Choosing the best method is often dictated by the materials to be processed, the coating, the required properties of the finished product, and the cost-effectiveness of manufacture. A best system is ultimately the one that gives you the product you want, manufactured by the most economical method. To better determine a best way, one must know the various coating and laminating methods and understand the key principles of their operation. In this work, the techniques of fabric coating, the structure of waterproof breathable fabrics and the test methods which practised on waterproof breathable fabrics are mentiored. Also, PU coatings and in effects on different fabrics with knife coating method. April 2005 Bfikra ŞAHİN vı