Solid tümörlü hastaların kanında görülen koagülasyon anormallikleri
Coagulation abnormalities in the wood of patients with solid tumors
  1. Tez No: 168941
  2. Yazar: DİLEK OBA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET SOLID TUMORLU HASTALARIN KANINDA GÖRÜLEN KOAGÜLASYON ANORMALLİKLERİ Hiperkoagülasyon ve koagülapati gibi bazı koagülasyon anormallikleri önemli morbidite ve mortalite sebepleridir. Bu nedenle araştırmamızda GATA Haydarpaşa Eğitim hastanesi, Kartal Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Klinikleri ve Kartal Devlet Hastanesi Poliklinik birimlerinde tedavi görmekte olan solid tümörlü hastalardaki koagülasyon anormalliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu koagülasyon parametreleri; trombosit sayısı, kanama zamanı, pıhtılaşma zamanı, protrombin zamanı, aktive parsiyel trombin zamanı, antitrombin İÜ, fibrinojen, protein C ve protein S şeklinde sıralanabilir. Bu araştırmada genel hasta grubu için elde edilen parametreler kontrol değerleriyle karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonucu protein S ve protrombin zamanı parametrelerinin kontrol değerlerinden yüksek olduğu saptandı. Diğer parametrelerle kontrol değerleri karşılaştırıldığında ise önemli bir farklılık olamadığı belirlendi. Ayrıca ileri ve erken evreli kanser hastalarının koagülasyon parametrelerinin karşılaştırılması protrombin zamanının erken evredeki kanserli hastalarda yüksek olduğunu gösterdi. Tüm kanser hastaları arasında gastrointestinal sistem ve akciğer kanserli hastaların önemli iki grubu oluşturduğu bilinmektedir. Bundan dolayı bu iki grup hastadan elde edilen veriler diğer kanserli hastalardan elde edilen değerlerle ve kontrol değerleriyle karşılaştırıldığında akciğer kanserli hastalara ait protrombin zamanı koagülasyon değerlerinin kontrol değerlerinden farklı olduğu saptandı. Diğer yandan bu hastaların fibrinojen seviyelerinin kontrol değerlerinden önemli seviyede yüksek olduğu belirlendi. Bunlara ek olarak trombosit, fibrinojen, antitrombin IH protein S ve protrombin zamanının da kontrol değerleriyle karşılaştırıldığında gastrointestinal sistem kanserli hastalarda oldukça yüksek olduğu belirlendi. Ayrıca TVbu parametreler akciğer, gastrointestinal sistem kanserli hastalar ve diğer kanserli hastalardan elde edilen verilerle karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma sonucunda gastrointestinal sistem hastalanyla diğer kanser hastaları arasında önemli bir fark belirlenemedi. Bununla birlikte akciğer kanserli hastalardaki fibrinojen seviyesinin diğer kanser hastalanndakinden yüksek olduğu saptandı. Erken ve ileri safha kanserli hastalardan elde edilen veriler normal zaman değerleriyle karşılaştırıldığında kanama zamanının erken akciğer kanser evresindeki hastalarda daha kısa olduğu tespit edildi. Gastrointestinal sistem kanserli hastalarla yapılan benzer bir karşılaştırma antitrombin HI seviyesinin ileri evredeki kanser hastalarında önemli derecede azaldığını gösterdi. Daha önce yapılan araştırmalar koagülasyon anormalliMerinin kanserli hastalarda görülme olasılığının yüksek olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada da koagülasyon anormallMerinin kanser hastalarında ortaya çıkma olasılığının, yüksek olduğu saptandı. Elde edilen veriler koagülasyon anormalliMerinin önlenmesi için alınacak olan bazı önemli tedbirlerin kanser tedavisindeki başarıya katkı sağlayabileceğini vurgulamaktadır. Koagülasyon anormalliMerinin belirlenmesi ve bunların önlenmesi için alınacak tedbirler, kanserli hastaların hem tedavi hem de yaşam sürelerini uzatabilecektir. Şubat 2005 Dilek OBA
Özet (Çeviri)
ÖZET SOLID TUMORLU HASTALARIN KANINDA GÖRÜLEN KOAGÜLASYON ANORMALLİKLERİ Hiperkoagülasyon ve koagülapati gibi bazı koagülasyon anormallikleri önemli morbidite ve mortalite sebepleridir. Bu nedenle araştırmamızda GATA Haydarpaşa Eğitim hastanesi, Kartal Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Klinikleri ve Kartal Devlet Hastanesi Poliklinik birimlerinde tedavi görmekte olan solid tümörlü hastalardaki koagülasyon anormalliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu koagülasyon parametreleri; trombosit sayısı, kanama zamanı, pıhtılaşma zamanı, protrombin zamanı, aktive parsiyel trombin zamanı, antitrombin İÜ, fibrinojen, protein C ve protein S şeklinde sıralanabilir. Bu araştırmada genel hasta grubu için elde edilen parametreler kontrol değerleriyle karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonucu protein S ve protrombin zamanı parametrelerinin kontrol değerlerinden yüksek olduğu saptandı. Diğer parametrelerle kontrol değerleri karşılaştırıldığında ise önemli bir farklılık olamadığı belirlendi. Ayrıca ileri ve erken evreli kanser hastalarının koagülasyon parametrelerinin karşılaştırılması protrombin zamanının erken evredeki kanserli hastalarda yüksek olduğunu gösterdi. Tüm kanser hastaları arasında gastrointestinal sistem ve akciğer kanserli hastaların önemli iki grubu oluşturduğu bilinmektedir. Bundan dolayı bu iki grup hastadan elde edilen veriler diğer kanserli hastalardan elde edilen değerlerle ve kontrol değerleriyle karşılaştırıldığında akciğer kanserli hastalara ait protrombin zamanı koagülasyon değerlerinin kontrol değerlerinden farklı olduğu saptandı. Diğer yandan bu hastaların fibrinojen seviyelerinin kontrol değerlerinden önemli seviyede yüksek olduğu belirlendi. Bunlara ek olarak trombosit, fibrinojen, antitrombin IH protein S ve protrombin zamanının da kontrol değerleriyle karşılaştırıldığında gastrointestinal sistem kanserli hastalarda oldukça yüksek olduğu belirlendi. Ayrıca TVbetween gastrointestinal system cancer patients and the patients with other types of cancer. However the fibrinogen level of lung cancer patients was found to be higher as compared to those other cancer patients. The data obtained for early and advanced stage lung cancer patients showed that as compared to the normal time value the blooding time was shorter in early stage lung cancer patients. A similar comparison with gastrointestinal system cancer patients indicated that antithrombin IE level significantly decreased in advanced stage cancer patients. From the early studies it is known that the coagulation abnormalities are higher in cancer patients. Similarly the coagulation abnormalities was also shown to be higher in some of the patients studied during the work of this project. The data obtained from this project may suggest that in order to improve cancer treatment some important precautions should be taken to prevent coagulation abnormalities. Determination of coagulation abnormalities and the precautions taken to prevent them, will probably elongate the treatment period as well as the lifetime of those cancer patients. February 2005 Dilek OBA vn