Dizel motorlarında kayısı yağı metil esterinin alternatif yakıt olarak kullanılması
Usage of apricot oil methyl ester as an alternative fuel in diesel engine
- Tez No: 168944
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KORHAN BİNARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET DİZEL MOTORLARINDA KAYISI YAĞI METİL ESTERİNİN ALTERNATİF YAKIT OLARAK KULLANILMASI Fosil yakıtlar medeniyetin gelişmesinde büyük katkı sağlamış temel enerji kaynağıdır. Enerji ihtiyacı, dünyada sanayileşme ve artan nüfus nedeniyle günden güne artmaktadır. İnsanoğlunun refah seviyesinin hızlı artışı fosil yakıtların kullanılması ile mümkün olmuştur. Yakıt rezervlerinin sınırlı olması ve bu yakıtlardan kaynaklanan hava kirliliği de son derece önemli problem haline gelmiştir. Bu nedenle taşıtlarda kullanılabilir alternatif yakıtlar üzerine yapılan araştırmaları hızlandırılmış, dizel motorlarında büyük çaplı bir modifikasyona ihtiyaç duymadan kullanılabilecek alternatif bir dizel motoru yakıtı olan bitkisel yağların dizel motorlarında kullanım imkanları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, kayısı çekirdeği yağı metil esteri alternatif yakıt olarak üretilmiş ve fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Transesterifikasyon yöntemi ile 18 farklı reaksiyon şartlarında üretimi yapılmış kayısı çekirdeği yağı metil esterinin optimum reaksiyon şartlan viskozite, yoğunluk ve ester dönüşüm oranlan açısından belirlenmiştir. Motor deneyi yakıtı deneyler sonucunda bulunan optimum reaksiyon şartlannda üretilmiştir. İçerisinde %5, %20, %50 ve %100 oranlannda kayısı çekirdeği yağı metil esteri içerecek şekilde hazırlanmış olan 2 No'lu dizel ve biyomotorin karışırdan tek silindirli bir dizel motorunda test edilerek, yakıtın motor performansı, yakıt tüketimi ve egzoz karakteristiklerini belirlemek amacıyla deneyler motor tam gaz-değişik devir ve sabit devir-değişik yüklerde yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda kullanılan alternatif yakıtın, motor performansı ve egzoz emisyonlan bakımından fiziksel ve kimyasal özelliklerinin dizel yakıtına yakın olması nedeniyle alternatif yakıt olarak dizel motorlannda kullanılabileceği belirlenmiştir. Haziran 2005 Sadık KAŞİFOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USAGE OF APRICOT OIL METHYL ESTER AS AN ALTERNATIVE FUEL IN DIESEL ENGINE Fossil fuels are the main energy resources, which have made great contributions to the development of the civilizations. The need of energy has been increasing day by day because of the industrialization and overpopulation in the world. The usage of fossil fuels has increased the life standards of mankind. Limited fuel reserves and the air pollution sources from these fuels has become an important problem. It is for this reason that studies on alternative fuels have gained importance and the use of vegetable oils as an alternative fuel for diesel engines, which could be used without a radical modification in diesel engines, have appeared. In this study, apricot seed oil methyl ester has been produced as an alternative fuel and its physical features have been determined. The optimum reaction conditions of apricot seed oil methyl ester in terms of viscosity, density and ester transformation rate were determined by using transformation method in 1 8 different reaction conditions. Engine experiment fuel was produced under optimum reaction condition, which was found after a series of experiments. Mixture of No. 2 diesel and biodiesel, which include rates of 5%, 20%, 50% and 100% apricot seed oil methyl ester were tested in a single cylinder engine. In order to determine fuel engine performance, fuel consumption and exhaust characteristics, experiments were conducted at full load-different engine speed and constant speed-different load conditions. As a result of the experiments conducted, apricot seed oil methyl ester was determined to be used as an alternative fuel since it has similarities with the diesel fuel in terms of its physical and chemical features, engine performance and exhaust emissions. June 2005 Sadık KAŞIFOGLU II