Uluslararası gemi ve liman emniyet kodu (ISPS code)'nun gelişimi ve uygulama süreci
Development of international ship and port security (ISPS code) and application process
- Tez No: 168975
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET ULUSLARARASI GEMİ VE LİMAN EMNİYET KODU( ISPS CODE ) NUN GELİŞİMİ VE UYGULAMA SURECİ Bu çalışmada 11 Eylül 2001 tarihinde ABD 'de meydana gelen terör eylemlerinin ardından, Uluslararası Denizcilik Örgütü (EMO)'nün Kasım 2001 'de yapılan 22. Genel Kurul toplantısında, deniz yoluyla olabilecek terör eylemlerinin önlenmesi amacıyla, gemi ve liman tesislerinin güvenliğine ilişkin yeni düzenlemelerin ve bu düzenlemelerin geliştirilmesi incelenmiştir. Deniz Güvenlik Komitesi (MSC) tarafından yapılan yoğun çalışmalar neticesinde oluşturulan düzenlemeler, Türkiye'nin de taraf olduğu 1974 tarihli Uluslararası Denizde Can Emniyeti Sözleşmesi'ne (SOLAS-74) 12 Aralık 2002 tarihinde yapılan Diplomatik Konferans'ta kabul edilen değişiklik ve ilavelerle, Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu (ISPS Kod) eklenerek, 01 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren bu sistemin temel öğeleri oluşturularak Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu (ISPS Kod) açıklanmıştır. Bu kod devletlerin deniz güvenliğine ilişkin uluslararası yükümlülüklerini düzenleyen SOLAS-74“e Bölüm 11-2 olarak eklenen antlaşma hükümleri,esas olarak uluslararası deniz ulaştırmasına açık bulunan liman tesisleriyle bu tesisleri kullanan ve uluslararası sefer yapan belirli standartlardaki gemilere uygulanacak hükümler olarak kabul edilmiştir. Kod genel Bölüm A ve Bölüm B olarak iki bölümden oluşmakta olup, A bölümü zorunlu gerekliliklerden, B bölümü ise kısmen zorunlu fakat Bölüm A nın açıklaması şeklinde tavsiye niteliğindedir. Bu çalışmada denizde olabilecek ve denizden kaynaklanabilecek terör eylemlerinin önlenmesi amacıyla getirilen uluslararası yükümlülükler, denizlerin ve deniz ulaştırmasının doğasından kaynaklanan uluslararası nitelikli ve bütün akit devletler için ortak olan genel güvenlik standartları incelenmiştir. Günümüzde deniz kazalarının önlenmesi, çevreye verilen zararın ve insan kayıplarının önlenmesi amacıyla bu alanda çalışan Uluslararası Örgütler bir çok yeni kural getirmekte ve bu kuralları zorunlu kılmaktadırlar. Dünya denizlerinde meydana gelebilecek kazaların tüm dünya ekonomisini olumsuz yönde etkilemesi, bu kuralların ne derece önemli olduğunu ortaya koymaktadır.Uluslararası Gemi ve Liman Emniyeti Kodu günümüze kadar SOLAS 74 ”e ilave edilen en son düzenlemedir. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY DEVELOPMENT OF INTERNATIONAL SHIP & PORT SECURITY CODE ( ISPS CODE) AND APPLICATION PROCESS In this thesis, after terrorism attack United States of America in 11 September 2001, International Maritime Organization meeting had been held in 22. common committee for prevent terrorism attack from sea. Researching and developing new regulations for security of ships and port facilities were provided in this meeting. New regulations were constitued by Maritime Safety Committee and come into forced Uuly 2004 according to Safety of Life at Sea 74 and it's amendments in 12 December 2002, which is contracting of government of Turkey. International Ships and Port facilities Code was occured regarding the new regulations taken in this meeting. This code that organises intertanional's responsibilities of governments related sea safety has been added to SOLAS-74 part 1 1- 2. It contains regulations for international ports and all vessels which calls at those ports in the area of international sea trade.This code involved in two parts which are called part A and B, Part A is mandatory but part B contains advises for Part A. In this thesis, common security standards were established for international responsibilities that were prepared to prevent, terrorist activities which may happen at the sea, can be caused by the sea and caused nature of sea transport. The international organizations which are already working in thih field,in order to prevent collisions,the damage to the environment end people losses, prescibe new regulations an make some one compulsory. The primary reason to prescribe regulations is because of the effects on world economy. International Ship and Port Facilities is the last regulations of SOLAS 74 so far. vm