Denizli-Tavas yöresi ardıç meşçerelerinin (Juniperus excelsa Bieb) kuruluşu ve hasılat özellikleri
Structures and production characteristics of juniper stands in Denizli-Tavas region
- Tez No: 168974
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET DENİZLİ-TAVAS YÖRESİ ARDIÇ MEŞÇERELERİNİN KURULUŞU VE HASILAT ÖZELLİKLERİ Ardıç, ülkemizde 925.822 hektarlık geniş yayılış alanı olan asli orman ağacı türlerimizdendir. Genellikle Toroslarm güney ve kuzey yamaçlarında, meşçereler halinde bulunabilen türleri vardır. Doğal olarak yurdumuzda yetişen 6 türü bulunmaktadır. İyi gövde ve meşçereler yapabilen türleri Boylu Ardıç ve Kokar Ardıçtır. Boylu Ardıcın yöredeki meşçere kuruluşu ve hasılat özelliklerim mcelemek üzere bu araştırma ele alınmıştır. Araştırma çalışmaları, Denizli-Tavas yöresinde, müdahale görmemiş, normal, saf ve eşit yaşlı doğal Boylu Ardıç meşçerelerinde yapılmıştır. Çalışmanın yapıldığı yöreden farklı yaş, yükselti ve bakılarda toplaml5 adet deneme alam alınmıştır. Boylu Ardıçta tek ağaca ait artım ve büyümeyi incelemek amacıyla faklı bonitet sınırlarındaki deneme alanlarından toplam 5 adet örnek ağaç alınmıştır. Yöreden alman 15 adet deneme alanında ölçülen çapların çap basamaklarına dağılımı yapılmış ve hektardaki değerleri hesaplanmıştır. Söz konusu dağılımın çarpıklık katsayısı -0,87 bulunmuştur. Bu da Ardıç bireylerinin gölgeye dayanma kabiliyetinde olduğunu göstermektedir. Ayrıca göps yüzeylerinin çap kademelerine dökümü yapılarak hektardaki değerleri verilmiştir. Benzer işlem boy ölçülerinde de yapılmışta. Örnek alanlardaki bazı ağaçlardan alınan 70 adet artan kalemi yardımıyla çap artanı ffişkisinin yaşa ve sıklığa göre değişimi incelenmiştir. Yaş faktörü çap-çap artanı doğrularının eğimleri üzerinde etkili olurken sıklık faktörünün bu eğimleri değiştirmediği görülmüştür. Örnek alanlardan çap, boy, ve örnek alanların yaş ölçüleri alınmış, bonitet endeksi değerleri de bilgisayarda hesaplanarak çapın, yaşın(y) ve bonitet endeksının(BI) birer bağımsız, boyun ise bağımlı değişken olduğu h = f(d,t,BI) biçiminde bir meşçere boy eğrisi modeli oluşturulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY STRUCTURES AND PRODUCTION CHARACTERISTICS OF JUNIPER STANDS IN DENİZLİ-TAVAS REGION Juniper, which has a wide range 925,822 hectare in Turkey, is our primary forest tree species. In general, it naturally has different species that form stands on south and north slopes of Taurus mountains. Its two species that make good stems and stands are Crimean and foetid odour jumpers. In this study the Crimean juniper stands have been subjected to the investigation in regard to stand structures and production characteristics. Sample plots have been established in undisturbed, normally covered, pure and evenaged natural juniper stands in the region of Denizli-Tavas. 15 sample plots have been selected from different age classes, elevations and slopes. Five sample trees from different site qualities have been selected and subjected to stem analysis to examine the growth and increment of single juniper trees. The diameter measured in 15 sampling sites, were distributed to the diameter classes and their values in hectare were computed. Coefficient skewness of distribution found is -0.87. This result shows juniper has capability to tolerate shade. Additionally, the diameter at breast height were distributed to diameter classes and values in hectare were given. Similar procedure was also applied to height measurements. Throught to 70 increment cores samples from some of the trees in sampling area, diameter growth relationship based on the age and closure were investigated. While age factor found effective on the tendency of diameter-diameter growth, closure factor made no effect on their tendencies. Stand height curves, that is, diameter-height relationships have been also generalized as h = f(d,t, BI) with the help of stand ages (t) and site quality indexes (BI). X