Mevsimlik otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin sorunları ve güdüleme kuramları çerçevesinde bir değerlendirme: Bodrum ve yöresinde bir uygulama
- Tez No: 16898
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN IŞIN DENER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, mevsimlik otellerde çalışan alt düzey işgörenlerin niteliklerini, çalışma ve barınma sorunlarını ortaya koymak ve elde edilen bulguları, bazı güdüleme kuramları çerçeve sinde yorumlamaktır. Bu amaçla, Türkiye'nin en eski turizm merkezlerinden biri olan Bodrum ve yöresinde, turizm belgeli otellerde kota örneklemesi yo luyla bir anket uygulanmış ve bu anket için uygun bir soru kağıdı geliştirilmiştir. Anket sonuçlarının değerlendirilmesi ile, bu yöredeki belgeli otellerde çalışan alt düzey işgörenlerin genç yaşlarda yoğunlaştığı, mesleki ve genel eğitimlerinin ülke ortalamalarının üzerinde bulun duğu, çoğunlukla fazla mesai yaptıkları, sosyal haklarının Uluslar arası Çalışma Örgütü ve Türk İş Hukuku düzenlemelerine göre yetersiz kaldığı ve barınma koşullarının beklenen düzeyin altında olduğu ortaya çıkmıştır. Bundan başka, deneklerin çoğunun işlerini özel ilişkilerle buldukları ve gelecek yıllarda aynı otele çalışmak üzere tekrar gelmek istemedikleri anlaşılmıştır. Anketin tutum soruları ise, işgörenlerin, mesleklerini başka larına tavsiye etme ve terketme eğilimleri yönünden, eğitimlerinin çalışılan departmanın çalışma ve barınma koşullarının oldukça etki sinde kaldıklarını ortaya koymuştur. Bu durumda, elde edilen bulgu ların güdüleme kuramları açısından bir değerlendirmesi yapılmıştır. Çok değişkenli analiz uygulamaları, mevsimlik alt düzey otel işgören- lerinin güdülenmelerindeki kuramsallığın, Herzberg'in çift faktör kuramının hipotezlerini doğruladığını ortaya koymuştur. ii
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present research work aims primarily at finding out the qualifications, and working and housing conditions of lower level employees at seasonal hotels -for the sake of interpreting the empi rically obtained results in accordance with the theories of motivation. To gather the appropriate measurements, a survey by using an original questionnaire and the quota sampling method had been conduc ted at the certified hotels of the city of Bodrum and its environment. The results had shown that the mentioned employees were composed of younger persons, had a satisfactory general and vocational edu cational level, worked usually overtime, could only benefit of ina dequate social and economic rights with respect to the international standards and the Turkish labour law, and had accomodation facilities below the expected average. Most of these people had found their jobs by informal ways, and did no more intend to work at the same hotels next year. On the other hand, questions inquiring the attitudes of these workers had revealed that the educational levels, departments of work, and unsatisfactory working and housing conditions heavily influenced the attitudes of seasonal hotel workers on whether they could change of recommmend their professinons or not. The multiva riate analysis carried out for the purpose of investigating motivati onal relationships had proven that the mentioned facts would rather verify the hypotheses of Herzberg's two-factor theory of motivation. m