Balıkesir il merkezinde ısıtma sektöründe kullanılan yakıtların enerji ve ekserji analizleri ve çevresel etkiler
Energy and exergy analyses of fuels using in residential-commercial heating and enviromental effect in Balıkesir city center
  1. Tez No: 169034
  2. Yazar: HANDE YALÇIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NADİR İLTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET BALIKESİR İL MERKEZİNDE ISITMA SEKTÖRÜNDE KULLANILAN YAKITLARIN ENERJİ VE EKSERJİ ANALİZLERİ VE ÇEVRESEL ETKİLER Çev. Müh. Hande YALÇIN Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı : Yrd. Doç Dr. Nadir İLTEN) Balıkesir, 2005 Giderek artan dünya nüfusu ve gelişen sanayi insanoğlunun enerji ihtiyacının her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Buna rağmen enerji kaynaklan hızla tüketilmekte, meydana gelen çevre sorunları göz ardı edilmekte ve yeni enerji kaynakları bulmakta güçlük çekilmektedir. Bu durum yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynakları arayışını ortaya çıkarmış olsa da mevcut kaynaklara herhangi bir alternatif sunulamamıştır. Tüm bu sebeplerden dolayı yapılacak en doğru şey mevcut enerji kaynaklarının kullanım verimliliğini arttırmak ve ortaya çıkan kirliliği kontrol altına almaktır. Balıkesir il merkezinde nüfus, iklim koşulları ve aylık hava sıcaklıkları göz önüne alınarak ısıtma sektöründe kullanılan yakıtların enerji ve ekserji verimliliklerinin analizi yapılmış, emisyon sonuçları ile karşılaştırılmış ve enerji kullanım verimliliği ve çevresel etkileri incelenmiştir. Enerji ve ekserji verimlilik değerleri, ortalama dış hava sıcaklığının yüksek olduğu yıllarda yakıt tüketiminin düşük olmasına paralel olarak daha yüksektir. Dış hava sıcaklığının yarımda kullanılan yakıtların cinsi, yakma sistemleri ve yanma verim değerleri de enerji ve ekserji verimliliklerini etkilemektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Balıkesir / enerji / ekserji / hava kirliliği /konut ısıtma / verimlilik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENERGY AND EXERGY ANALYSES OF FUELS USING m RESIDENTIAL-COMMERCIAL HEATING AND ENVmOMENTAL EFFECT IN BALDKESm CITY CENTER Env. Eng. Hande YALÇTN Balikesir University, Institute of Science, Department of Enviromental Engineering (M.Sc Thesis / Supervisor : Assist. Prof. Dr. Nadir İLTEN) Balikesir - Turkey, 2005 The increase in the world population and rapid devolopment in industry have been caused the increase in the energy need of humanity. In spite of this, the energy sources were decreasing and ignoring the environmental problems. There are also difficulties to find alternative energy sources then conventional. Thus, the efficient use of the present sources and control of air pollution are seems the best solution. In this thesis the energy and exergy analysis of the fuel consunption for heating in Balıkesir city center were by considering population, climate and average montly forecasts. The air pollution from the burning emission and their enviromental effects were also examined. It has been found that the energy and exergy efficiencies were higher at the years which the temperature is higher due to the lower consumption of the fuels. The kind of the fuel and burning system were also found effective on energy and exergy efficiency. KEY WORDS : Balikesir / energy / exergy / air pollution / space heating / efficiency m