Otoyol esnek üstyapı inşaatında kalite kontrolleri ve kalite yönetim sisteminin uygulanabilirliği
Quality controls and feasibility of the quality administration system in motorway flexible pavement construction
  1. Tez No: 169035
  2. Yazar: SUAT CÜRE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE TURABİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET OTOYOL ESNEK ÜSTYAPI İNŞAATINDA KALİTE KONTROLLERİ VE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ Suat CURE Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Ayşe TURABİ) Balıkesir, 2005 Altyapısının başarıyla tamamlandığı kabul edilen bir yol inşaatında, üstyapının da başarılı olması kaliteli malzeme kullanımına, kaliteli karışım üretimine ve yine kaliteli yapım uygulanmasına bağlıdır. Esnek üstyapı tabakalarım oluşturan malzemenin üretimi ve satın alınması ile karışımın plentteki üretim, taşınma, serme ve sıkıştırma aşamalarında ilgili standart ve şartname şuurları içinde kalıp kalmadığı kalite kontrolleri yapılarak anlaşılabilir. îşin öngördüğü standartlara uygun malzemenin seçimi ve sonraki işlemlerde kullanımı için inşaatın her aşamasında malzeme kontrolü yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Standartlara ve şartnamelere uygunluğu ve yeterliliği onaylanmamış malzeme grubu, karışım gibi etkenlerle oluşturulmuş veya kontrolsüz işlem serileriyle inşa edilmiş yol yapısı tam verimli olamamakla beraber, ileri tarihlerde çok sayıda ve pahalı çözümlü sorunlara yol açabilecektir. Bundan dolayı karayolu projesini kaynaklan en verimli şekilde kullanarak amaçlanan standartlarda, kaliteli bir yapıya dönüştürebilmek iyi işleyen bir Kalite Yönetim Sistemi ile mümkündür. Bu tez kapsamında yukarıda belirtilen sürecin her aşamasında gerçekleştirilmesi gereken kalite kontrollerinin esasları, önemli deneyler ile bir otoyol şantiyesinde esnek üstyapı kalite kontrolünde Kalite Yönetim Sistemi'nin uygulanabilirliği ele alınmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Otoyol / Üstyapı / Esnek Üstyapı / Kalite Kontrol / Kalite Yönetim Sistemi u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT QUALITY CONTROLS AND FEASIBILITY OF THE QUALITY ADMINISTRATION SYSTEM IN MOTORWAY FLEXIBLE PAVEMENT CONSTRUCTION Suat CURE Balikesir University, Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering (M. Sc. Thesis / Supervisor : Assist. Prof. Dr. Ayşe TURABİ) Balikesir-Turkey, 2005 With the assumption that the infra structure of a road construction has been successfully implemented, the success of the pavement construction depends on the usage of quality material, quality mixture production and application. Starting from the very initial phase of production, the quality control mechanism must apply strictly to all stages including the purchasing of the flexible pavement raw materials, production at the plant, transfer of the mixture to the construction site, application of the mixture and compaction. It is only possible via quality control mechanisms to check whether the standarts and specifications have been achieved. It is absolutely vital that the appropriate material meeting the standarts governing the nature of the construction work must be selected and that a quality control of material used in each and every stage of the construction must be carried out. Flexible pavement layers which are formed by the unsuitable raw materials and mixtures aren't acceptable for the standarts and specifications, so the road structure will be paved the way for unproductive and costly problems. So a successful and effective road project which is made of suitable standarts and resources can be formed by the good processing Quality Administration System. In this thesis content, quality control phases, important experiments and feasibility of the Quality Administration System have been researched in a motorway site flexible pavement quality control works. KEY WORDS : Motorway / Pavement / Flexible Pavement / Quality Control / Quality Administration System m