Avrupa güç dengesi bağlamında Rus modernleşmesi
  1. Tez No: 169055
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL TÜRKGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR TURHAN HURMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Rus modernleşmesi, Avrupa güç dengesi sistemini derinden etkilemiştir. Rusyamodernleşme süreci ile bir yandan doğuya doğru genişleyen imparatorluğunu sağlamlaştırmış,diğer yandan da Avrupa güç dengesini belirleyen bir aktör haline gelmiştir. Bu durumusağlamak için başlangıçta yukarıdan reformlar yoluyla savunmacı modernleşme sürecikullanılmıştır. Bu yöntem paradoksalolarak serfliğin yaygınlaşması örneğinde olduğu gibigeleneksel yapıların güçlenmesine de neden olmuştur. Modernizmin dinamik yapısı, süreçiçerisinde savunmacı modernleşmenin etkinliğini azaltmıştır. Bu gelişme ulusal ve uluslararasıçevreyi dönüştürerek, Rusya için otokrasi ve serflik gibi geleneksel yapıyı oluşturan temellerinvarlığını sürdürmesini imkansızlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of Russian modemisation had deeply effected European balance of power. Bythe help of modemisation, on one hand Russia had consolidated its empire inside, on the otherhand it became an actor that has capability to determine European balance of power. In thebeginning to achieve these circumstances Russian government had used limited modemisationwhich was activated by refroms from above. Paradoxically this process stregthened traditionalstructures such as serfdom and autocracy. In time the dynamic nature of modernism madedefensiye modemisation ineffective. This development transformed the national andinternational environment and destroyed the traditional structures' (such as autocracy andserfdom) possibility ofto survive.