The Role of the state in late industrialization: A comparative analysis of South Korea and Brazil
- Tez No: 16918
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKAY SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu tezde“Yeni Endüstrileşmekte Olan Ülkeler”in ekonomik ve politik gelişme dinamikleri ele alınmaktadır. Tezin bütününde, tartışma şu ana tema üzerinde yoğunlaşmaktadır: Söz konusu ülkelerde gelişme dinamikleri sadece dışsal etkenler tarafından değil, aynı zamanda içsel etkenler tarafından da etkilenmektedir. Bu ülkelerdeki ekonomik ve politik gelişmeyi açıklayabilmek için içsel faktörlere özel önem verilmesi gerekmektedir. Söz konusu faktörler arasında en önemlilerinden birisi“devlet”tir.“Geç gelişme”olarak adlandırılabilecek olan dönemi başarılı bir şekilde geçirebilmek için devletin rolü önem kazanmaktadır. Pazar ekonomisine öncelik tanıyan, fakat pazarın verimli çalışabilmesi için gerekli müdahaleleri yapabilen“gelişmeci devlet”tipi Yeni Endüstrileşmekte Olan Ülkeler'in geç gelişme döneminde karşılaşabilecekleri zorluklar karşısında önemli bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Bu türden bir devlet yapısının ortaya çıkabilmesi için“verimli çalışan bir bürokratik yapı”,“görece devlet özerkliği”ve“toplumsal koalisyonların”kombinasyonuna ihtiyaç vardır. Tezin ilk üç bölümünde yukarıda sözü edilen kavramları geniş şekilde açıklayan bir teorik çerçeve çizildikten sonra, söz konusu çerçevenin daha iyi şekillenebilmesi için Brezilya ve Güney Kore örnekleri üzerinde yoğunlaşılmakta ve en son bölümde pratik örneklerden elde edilen bulguların ışığında“gelişmeci devlet”modelinin gelecekte alabileceği şekil irdelenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis concentrates on the development patterns of the Newly Industrializing Countries. Main argument is that the internal factors of these countries plays an important role in their development. The“state”is one of the most important actors among other internal factors. A kind of state, which can be named as“developmental”, which has certain controls over and intervenes in the economy is responsible for successful late development. Yet, the creation of such developmental state is contingent upon“effectively working bureaucratic apparatus”,“relative state autonomy”, and“supportive coalitions”. After illustrating a theoretical framework that explains the above concepts in greater detail, the thesis concentrates on the cases of Brazil and South Korea to test the theoretical framework. Finally, the future prospects of the developmental state is discussed. IV