A Computerized production and inventory control system for a company manufacturing assembly oriented products
- Tez No: 16922
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYHAN TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET MONTAJ AĞIRLIKLI ÜRETİM YAPAN ÖZEL BİR FİRMA ICIN BİLGİSAYARA DAYALI ÜRETİM VE STOK KONTROL SİSTEMİ Bu çalışma, agac isleme makinaları üreten özel bir kuruluş olan BURSELKUR için, kendi bünyesine uygun entegre üretim ve stok yönetim sistemini bilgisayar yardımıyla kurmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla gerçekleştirilen bilgisayar programı birbiri ile bağımlı üc ana bölümden oluşmaktadır. Optimum seviyede stok takibini planlayan stok kontrol bölümü ; üretimin ve malzeme teminin zamansal planlamasını verimli bir şekilde gerçekleştiren Malzeme ihtiyaçları Planlaması ( MRP ) bölümü ; Gerçekleştirdiği üretim planlamasını, üretimi gerçekleştirecek is merkezlerinin kapasi tel eriy 1 e karşılaştıran Kapasite ihtiyaçları Planlaması ( CRP ) bölümü. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPUTERIZED PRODUCT I ON AND INVENTORY CONTROL SYSTEM FOR A COMPANY MANUFACTURING ASSEMBLY ORIENTED PRODUCTS This study is prepared for creating a specific computerized and integrated formal system for production and inventory management in a private woodworking machinery manufacturing company, BURSELKUR. The respective computer program consists of three main parts : Inventory planning and control to maintain inventory investment at an optimum level ; Materials requirements planning to perform scheduling ; Capacity requirements planning to match the production schedules with the production capacity of the work centers. VI