Lineer olmayan uzay çelik çerçevelerin tabu arama yöntemiyle optimum tasarımı
Optimum design of nonlinear steel space frames using tabu search method
  1. Tez No: 169331
  2. Yazar: ÖZGÜR DEĞERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÜLKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Doktora Tezi LİNEER OLMAYAN UZAY ÇELİK ÇERÇEVELERİN TABU ARAMA YÖNTEMİYLE OPTİMUM TASARIMI S. Özgür DEGERTEKİN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2005, Sayfa : 96 Bu tezde, uzay çelik çerçevelerin tabu arama yöntemiyle optimum tasannu için bir algoritma ve bunun bilgisayar programı geliştirilmiştir. Tabu arama yönteminde iki farklı strateji kullanılarak her iki strateji' den elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Yöntemin etkinliğini görmek ve elde edilen sonuçları kıyaslamak için uzay çelik çerçevelerin genetik algoritma yöntemiyle de optimum tasarım algoritması geliştirilmiştir. Uzay çelik çerçevelerin analizinde geometrik bakımdan lineer olmama etkileri göz önüne alınmış, malzeme lineer elastik kabul edilmiştir. Çerçevelere etki eden yatay ve düşey yük değerleri ile deplasman ve gerilme sınırlayıcıları ilgili tasarım yönetmeliklerine uygun olarak alınmıştır. Ayrıca optimum tasarımda kesit boyut sınırlayıcıları da kullanılmıştır. Yukarıda bahsedilen yükler ve sınırlayıcılar altında minimum ağırlıklı çerçevelerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Çelik çerçevelerin tasarımında standart çelik profiller kullanıldığından optimizasyon yönteminin ayrık tasarım değişkenlerine uygun bir yöntem olması gerekmektedir. Hem tabu arama hem de genetik algoritma bu duruma uygun optimizasyon yöntemleridir. Geliştirilen algoritma ve bilgisayar programlarının uygulaması olarak dört farklı uzay çelik çerçevenin optimum tasannu yukarıda bahsedilen yöntemlerle yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Uzay çelik çerçeveler, Lineer olmayan analiz, Optimum tasarım, Tabu arama, Genetik algoritma xn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis OPTIMUM DESIGN OF NONLINEAR STEEL SPACE FRAMES USING TABU SEARCH METHOD S. Özgür DE?ERTEKİN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering 2005, Page : 96 In this thesis, an algorithm and its computer program have been developed for the optimum design of steel space frames using tabu search method. Two different strategies were followed and the results obtained from these strategies were compared. An optimum design algorithm was also developed using genetic algorithm so as to compare the results with the ones obtained from tabu search and to discover the effectiveness of the method. Goemetrical nonlinearity was considered and the material was assumed to be linear-elastic in the analysis of the space frames. The lateral and vertical loads, displacement and stress constraints imposed on the frames were taken from the relevant design codes. Moreover, section size constraints was considered in the optimum design. In this study, obtaining of minimum-weight frames was aimed under the above mentioned loads and constraints. Optimization methods have to be suitable for employing discrete design variables because of using standard steel sections in the design of steel frames. Both tabu search and genetic algorithms are suitable optimization methods for using discrete design variables. Optimum designs of four different steel space frame were performed to show the applications of the developed algorithms and computer programs and the results were compared. Keywords : Steel space frames, Nonlinear analysis, Optimum design, Tabu search, Genetic algorithm xm