Dönüşümlerin geometrik elemanlara etkileri
The effects of transformations on geometric elements
  1. Tez No: 169485
  2. Yazar: HATİCE KUŞAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHADIR TANTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
V ÖZET GEOMETRİK ELEMANLARA DÖNÜŞÜMLERİN ETKİLERİ KUŞAK, Hatice Yüksek Lisans Tezi, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd.Doç.Dr. Bahadır Tantay Haziran 2005, 127 Bu tez çalışmasının ilk iki bölümünde, bilgisayar destekli tasarımda ihtiyaç duyulan döndürme, öteleme, ölçekleme, meyillendirme gibi dönüşümlerin 2B ve 3B uzayda dönüşüm matrislerini inceleyip, iki boyutta üçgen, dikdörtgen, çember; üç boyutta dikdörtgenler prizması, küre, küp, silindir gibi geometrik cisimlere uygulanışını gösterdik. Üçüncü bölümde, dönüşüm matrislerinden döndürme matrisini üç boyutta bir doğruya uygulayarak silindir, bir çembere uygulayarak torus, bir Bezier eğrisine uygulayarak çeşitli dönel yüzeyler elde ettik. Öteleme dönüşümlerinden yararlanarak da süpürme yüzeylerini elde ettik. Çalışmamızın son bölümünde, ilk üç bölümde bahsedilen dönüşümlerin eğri ve yüzey gibi geometrik elemanlara etkisini inceledik. Bu dönüşümler yardımıyla B-spline ve Bezier eğrileri gibi bilgisayar tasarımında önemli bir yere sahip olan özel eğrilerin bir parametreli hareketlerini verdikAyrıca bu bölümde, iki düzlemin birbirine göre hareketlerini Bezier ve B-splayn eğrileri yardımıyla araştırdık. Bağıl, sürüklenme, mutlak hız gibi önemli vektörel nicelikleri inceleyerek pol eğrilerini ve hodograflarmı grafîkleriyle birlikte verdik.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE EFFECTS OF TRANSFORMATIONS ON GEOMETRIC ELEMENTS KUŞAK,Hatice Msc. in Mathematics Supervisor: Yrd.Doç.Dr. Bahadır TANTAY June 2005, 127 In the first two chapters of this thesis we have examined the transformation matrices such as rotation, translation, scaling, shearing which are needed in geometric design and we have applied the transformations to geometric elements like triangles, rectangles, circles in 2-dimensional space and also blocks, spheres, cubes and cylinders.in 3 -dimension. In the third chapter, applying the rotation matrice to a line we obtained a cylinder, applying it to a circle we obtained a torus and applying to a Bezier curve we got some kinds of surfaces of revolution. Also by using the translation transformations we got swept surfaces. In the last part of the thesis, we have investigated the effects of the transformations, which have been mentioned in the first three chapters, on geometric elements like curves, surfaces. By using these transformations, we have given 1 -parameter motions of B-spline and Bezier curves which are important in computer aided design. Also in this part, we examined the motions of two planes by the help of Bezier and B-splayn curves and by investigating important vectoral quantities such as relative, dragging, absolute velocities, we gave pole curves and hodographs with their graphics.