Şıhlı kasabasında bulunan Türk mimarlık eserleri
  1. Tez No: 16972
  2. Yazar: YILDIRAY ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYHAN KARAMAĞARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu Yüksek Lisans -tezinin konusu. Kayseri' nin De veli ilçesine 50 km. mesafedeki Şıhlı Kasabasında bulunan Türk mimarlık eserleridir. Tezin muhtevası, şıhlı Kasabasında bulunan ve 1891/92 yılına tarihlenen Haraidiye Medresesi İle söz konusu kasabaya 10 km. uzaklıktaki Havadan Köyünde bulunan Şeyh Hacı İbrahim Tekkesinden oluşmaktadır. Araştırmamızı beş ana başlık altında değerlendirmek mümkündür. Giriş kısmı, birkaç sayfa ile konunun tanımına ve bölgenin coğrafi tarihçesine ayrılmıştır. Havadan Şeyh Hacı İbrahim Tekkesi ana başlığı altında tekkeyi oluşturan yapılar olduğu gibi anlatılmış ve mimari kalıntılara bakılarak sekizgen türbenin resti tüs- yon plânı çıkarılmıştır. Üçüncü bölüm olarak kabul edilebilecek olan Şıhlı Hamidiye Medresesi başlığı altında, bugün yıkılmış olan ve medreseyle aynı tarihte yapıldığı eldeki kita belerden anlaşılan üç çeşmeden ikisi ve H.1225/M.18İO tarihli cami kitabesinden bahsedilmiş, medrese eldeki kaynaklar nisbetinde, bugüne kadar geçirdiği değişik liklerde dikkate alınarak İncelenmiştir. Değerlendirme ve sonuç kısmı. Havadan Şeyh Hacı İbrahim Tekkesi ve Hamidiye Medresesi olarak iki alt başlık altında toplanmıştır. Şeyh Hacı İbrahim Tekkesi hakkında hernekadar 15. yüzyıldan vakfiye kaydı olsa da, mimari özellikleri gözönüne alınarak 17. yüzyılın sonlarına tarihlendirilmiştir. Plân formu olarak Kayseri Köşk Medrese ile olan benzerliğine dikkat çekilmiş ancak, tasarım olarak tekkeden ziyade askeri gayelerle (belki ribat) kurulup daha sonra tekke olarak kullanılmış olabileceği kanaatine varılmıştır. Bu özelliği ile yapı, Afyon, Boyalıköy Hanekâhına benzetilmiştir. Şeyh Hacı İbrahim Tekkesi İçindeki sekizgen gövdeli, giriş mekânlı ve kubbeyle örtülü türbenin ve tek-IX ke duvarlarının dışında yeralan mescidin Türk Mimarisi içindeki benzer örnekleri anlatılmıştır. II. Abdülhamid dönemindeki siyasal ve sosyal çalkantılar ile, bu dönemdeki reform hareketlerinden ve eğitim sahasındaki batılı uygulamalardan kısaca bahsedilmiştir. İnşasından günümüze kadar eğitim amacıyla kullanılan ve yapıldığı dönemde“Bölge Okulu”hüviyetindeki medresenin Kayseri eğitim tarihindeki ehemmiyeti anlatılmıştır. Hamidiye Medresesi/ dikdörtgen plânlı bir medresedir. Havuzlu ve revaklı bir avlu etrafına sıralanmış hücrelerle klâsik denebilecek bir şemayı yansıtmakla beraber portalindeki kademeli kemerlerle de, Barok tesirleri ortaya koyar. Osmanlı mimarisindeki çeşitli medrese plânları incelenmiş ve esas değerlendirmeye menzil külliyelerin de görülen medrese planlarıyla başlanmıştır. Ayrıca tesbit edilen birkaç son dönem medresesinden bahsedilerek son dönera medreselerinin genel özellikleri verilmiş ve Hamidiye Medresesinin alıntılar içindeki yeri anlatılmıştır. Son bölüm, metin kısmını açıklayan ek, resim, plân ve çizimlerle beraber kaynakçadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
İİİ SUMMARY The subject of this study is the Turkish archi tectural works in the town of Şıhlı at a distance of 50 km. from Develi, Kayseri. This study consists of Hamidiye Medrese in the town of Şıhlı, which dates back to 1891/92 and Şeyh Ha cı îbrahira Tekke in the village of Havadan, 10 km. from the above mentioned town. This study can be examined under five main hea dings. The introductory chapter gives the geografical history of the area and the definition of the subject in a few pages. Under the heading Şeyh Hacı İbrahim Tekke, the buildings which make up the Tekke are descri bed just as they seem and we have drawn the restitution plan of the octagonal tomb after working over the archi tectural ruins. Under the heading Şıhlı Hamidiye Medrese, which can be accepted to be the third chapter, one of the fountains in ruins today which are known to have been built in the same years as the Medrese and the inscrip tion of the mosque dating from H.122 5 have been men t i oned and we have worked over the medrese by taking into consideration the changes which it has faced so as far as the reference books allow. The determinative and conclusive chapter is gi ven under two subheadings named Havadan Şeyh Hacı Ibra him Tekke and Hamidiye Medrese. Although there exist.Hi records dating from the 15 century about Şeyh Hacı İbrahim Tekke it has been dated to be from the end of the 17th century. We have wanted to draw attention to its res em blance to Kayseri Köşk Medrese from the point of the foxBi of planning, but we have had the opinion that from the point of proöect it was probably buit for mi litary purposes (say, r i b a t) rather than as ait“teleke”but later it started to be used as a“tekke”. With this feature the building has been likened to Boyalıköy Hanekâh dating back to the 13 century. The similar examples in the Turkish architecture of tehe tomb with octagonal structure and an entrance covered by a dome and of the temple fin the“tekke”have been mentioned» W«' have briefly mentioned the political, and so cial turmoils during the reign cf Abdulhamid II and reformist mowenent and the western applications in the eld of education in this period. We have also mentioned the importance of the Medrese in the educational history of Kayseri/ which has so far been used for educational purposes since it was built and which was the school of the province. Although Hami diye Medrese has an almost class! cal structure with its cells (rooms) around a rectan gular court with an arcade and a pool, it also exposes some baroque Influence with its graded arches. We first examined in detail the plans of vari ous Ottoman Medreses and started our main evaluation from the Medrese plans which are seen in caravanserai (Menzil Külliyeleri). Also, giving the common features of the medreses in the latest period, we have mentioned the place of Hamidiye Medrese in the Ottoman Medrese architecture. The last chapter consists of pictures, plans, drawings, the bibliography and the appendix explaining the text.