Baz koleksiyonu maden eserleri
  1. Tez No: 16971
  2. Yazar: HALİL TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusunu oluşturan Baz Koleksiyonu mad en, taş, pişmiş toprak ve camdan üretilmiş değişik dö nemleri temsil eden eser gruplarından oluşmaktadır. Bura da ele alman toplam 85 maden eserin 6 tanesi demir, ge ri kalanları ise tunçtan üretilmişlere ir. Koleksiyon sahibi Bay Mehmet Baz' ın evinde sakla nan bu maden eserler kullanım alanlarında da bir fark lılık göstermektedir. Bunlardan 23 tanesi silâh, 18 tanesi iğne, 6 tanesi tıp aleti, 5 tanesi fibula, 4 tanesi kemer parçası, 3 tanesi kulp,2tanesi ayna, 2 tanesi kepçe, 1 ta nesi at gemi,l tanesi maşrapa ve 1 tanesi de kapı sür güsü görevi görmektedir. Bu çalışmanın amacı henüz üzerinde her han gi bir bilimsel çalışma yapılmamış bu kolleksiyonu bilim dün yasına tanıtmaktır. Bu yapılırken fotoğraf ve çizimleri ile ayrıntılı olarak verilecek ve ola. ı tarihî çerçeve leri "belirlenmeye çalışılacaktır. Sahibi taralından bu eserlerin çıkış yeri Gaziantep ili olarak belirtilmiştir.Bu yüzden bu çalınmada öncelikle Gaziantep ve civa rında yapılan sistemli kazılarda ele geçen eserlerden yararlanılmıştır. Bunun yanında sistemli kazılarda ele geçmediklerinden diğer Önasya merkezlerinde gün ışığına çıkartılan eserlerden de faydalanılmıştır. Böylece bu eserler gözden uzak bir kolleksiyonda kalmaktansa ileride yapılacak çalışmalara küçük de olsa bir katkı niteliği kazanılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The Eaz collection consist of metal, st one, clay and class artefacts which belong to various periods. This dissertation analyses the rr.etaT artefacks that make up an important part of collection. The artefacts are at present in the possesion of Mr Mehmet Baz, who claims thc.t they originated in the Gaziantep area. The artefacts not only belong to various periods, but also serve several functions. The wetal artefacts are 85 in number; 6 of them are made of iron, and the rest of bronze. The include 23 arms, 13 pins, 9 phiale,6 tools of medicino,5f ibulae 4- belt pieces, 2 mirrors, 2 handle, J ladle, 1 bit,l bolt 1 saucepan. ''."he aim of this thesis is to introduce these artef acts, which to my knowledge have not been previ ously published. The artefacts have been presented in detail with photographs and drawings. The thesis also attoi.pts to place them within a historical context. i'or this purpos,the artefacts have been compared to those which have been unearthed in excavations around Gaz:', r tep. Despite the claim that these artefacts orgi- nated in Gaziantep, it is also necessary to cw.pare theri with similar items which have been excavated in Asia r-.inor and its environs, as these artefacts have not been found in recognized axcavations. This thesis will suggest that these artefactr can be dated bet ween the 3th millenium B.C. and tha 1st rnillenium A.D,