Yaşama sevinci uygulamalar ve açıklamalar
  1. Tez No: 16975
  2. Yazar: ATİLA İLKYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yaşama sevinci konusunun ele almışında, sevinç ve yaratıcılık kavranılan özdeşleştirilmiş; her yeni resimle farklı çizgi, renk, boya ilişkilerine gidilmeye çalışılmıştır. Resimlerde sevinç, mutluluk duygulan yanında acı, hüzün gibi zıt duygular da doğal olarak yer almış. Ancak mutluluk ve sevinç duygulan öne çıkmıştır. Geometrik katı formlar yerine yumuşak formlar yeğlenmiştir. Ustaların çalışmaları incelenmiş ve bazı resimlerden etkilenilmiştir. Genelde kapalı kompozisyonlar seçilmiş, taslak yapılmadan, resmin yapılış heyecanı içinde sürekli değişimlerle sonuca gidilebilmiştir. Çizgi çoğunlukla nükteli ve fantastik olarak kullanılmıştır. Çizgi enerjisi ve ritmiyle yaratılan hareket, boya ve renkle birleşerek resimlerin temel yapısını oluşturmuştur. Yani renk ve boyayla çizilmiştir. Renklilik, ışığın ve sevincin simgesi olarak görülmüş ve resimlerde renk zenginlikleri elde edilmeye çalışılmıştır. Yeni renkler bulabilmek için farklı boya kalınlıkları denenmiş; renk, çizgi ve boya birlikte düşünülmüştür. Çalışmalarda çoğunlukla yağlıboya kullanılmış; zemin renkleri boyanıp kurutulduktan sonra resme başlanmıştır. Üst üste binen farklı boya kalınlıkları ve renk tonlan ile derinlik problemi çözülmeye çalışılmıştır ve boya maddesine dayalı düşsel mekanlar yaratılmıştır. Yaşama sevinci konusu dört farklı grupta ele alınmıştır. İlk grup resimler portrelerden oluşmuş, (Resim I-XV) ikinci grupta post motifi çeşitlemelerine gidilmiş, (Resim XVI-XXII) üçüncü grupta çizgi ağırlık kazanmış, kaligrafik anlayışla soyutlamalara gidilmiş, (Resim XXV-XXDC) son grupta ise üçlü bölmelerden oluşan kompozisyonlar seçilmiş ve hareket öğesi öne çıkmıştır. (Resim XXX-XXXIX) Zamanla figür önemini kaybetmiş soyut biçimlere dayalı resimler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Joy and creativeness concepts have been identified and different various of line, colour and oil relations have been studied by each new painting in this work. In these paintings both feelings of joy and hapinnes and in the contrast feelings of pain and sadness took place. However, feelings of hapiness and joy were considered more important. Organic soft forms were preferred to geometric hard forms. The Masters' works have been studied and this work has been influenced by them. The covered compositions were generally chosen and they were painted in emotion and also they were finished by countinuous changing without making sketch. Line has usually been used as wiritty and fantastic. The movement created by line energy and line rhythm uniting with oil and colour, formed the main structure of paintings. In other words, it has been drawn by colour and oil. Colourness has been considered as symbol of light and joy and different various of colours was tried to be created in these paintings. Different various of oil thickness has been tested in order to find the new colours and colour, line and oil have been thought together. Technique of oil has usually been used in these works, after drying the first painted surface, the painting has been started. The problem of depth has been tried to solve by the different various of oil tickness painted one on top of the other and colour tones. Oneiric places have been created by means of oil material. The subject that is called“Joy of Life”has been studied as four diffent groups. The first group paintings have consisted of portraits (Picture I-XV). The second group has consisted of skin motif (Picture XVI-XXII). In the third group, the line has been cousidered more important and abstractions have been reached by calligrafic understanding (Picture XXV-XXTX). In the last group,Ill the compositions, consisted of three parts have been chosen and the element of movement has become more inportant. In the course of time the figure lost its own importance and the paintings, considered as abstract forms have been painted.