Tohumluk patates (Solanum tuberosum L.) üretiminde transplant bitki ve minitüber kullanım olanakları
Possibilities of using transplant and minituber for the production of seed potato (Solanum tuberosum L.)
- Tez No: 169807
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT SAMANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET TOHUMLUK PATATES {Solunum tuberosum L.) ÜRETİMİNDE TRANSPLANT BİTKİ VE MİNİTÜBER KULLANIM OLANAKLARI ERCAN ÖZKAYNAK Doktora Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Bülent SAMANCI Ağustos 2005 119 sayfa Bu araştırma; 2001, 2002 ve 2003 yıllarında Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nde yapılmıştır. Araştırmanın amacı, transplantların ve minitüberlerin tohumluk patates üretiminde kullanılma olanaklarını belirlemektir. Denemelerde Concorde, Granola, Marabel, Marfona ve Velox patates çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada sera (2 sonbahar ve 2 ilkbahar sezonunda polietilen torbalarda 1 sonbahar ve 1 ilkbahar sezonunda tohum yatağında 150 transplant/m2 bitki sıklığında) ve tarla (2 İlkbahar sezonunda) koşullarında geliştirilen transplantlardan üretim sistemi ve genotipe göre O.lg ile 40 g arasında ağırlığa sahip minitüberler üretilmiştir. Tarla koşullarında minitüberler kullanılarak farklı denemeler (minitüber çeşit, dikim zamanı, minitüber sınıflan ve 2-4 g sıra üzeri (15 cm ve 30 cm) mesafe denemeleri) yürütülmüştür. Minitüber denemelerinde minitüber büyüklüklerine göre dekara yaklaşık olarak 1250-2200 kg yumru verimi elde edilmiştir. Minitüberlerden üretilen toplam yumruların % 80-85'i tohumluk yumru olarak kullanılabilecek büyüklüktedir. Sonuç olarak, in vitro koşullarda büyütülerek ve sera ve tarla koşullarına aktarılan transplantlar ve minitüberler tohumluk patates üretiminde başarılı bir şekilde kullanılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Patates, fide, minitüber, mikrotüber, yumru verimi JÜRİ: Prof. Dr. Bülent SAMANCI Doç. Dr. Hasan BAYDAR Doç. Dr. Cengiz TOKER Yrd. Doç. Dr. M. Soner BALCIOĞLU Yrd. Doç. Dr. Bülent UZUN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POSSIBILITIES OF USING TRANSPLANT AND MINITUBER FOR THE PRODUCTION OF SEED POTATO {Solatium tuberosum L.) ERCAN ÖZKAYNAK PhD Thesis, Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. Bülent SAMANCI August 2005 119 pages This research was carried out at Akdeniz University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in 2001, 2002 and 2003. Concorde, Granola, Marabel, Marfona and Velox potato cultivars were used as a genetic material in the experiments. The aim of this research was to determine the possibilities of using transplants and minitubers for the production of seed potato. The minitubers ranging from 0.1 g to 40 g in weight were produced from glasshouse grown transplants (two spring and autumn season in polyetylene bags and one spring and autumn season in seed bed at 150 transplants/m.2) and in field (two spring seasons) conditions depending on the production system and genotype. Different experiments (minituber cultivar; planting date x minituber classes and 2-4 g spacing (15 cm and 30 cm) were conducted in the field by using minitubers. Approximately 1,250-2,200 kg tuber yield per decare was obtained from minituber experiments depending on the minituber sizes. 75% to 85% of total minitubers produced could be used as a seed tuber. As a result, transplants and minitubers grown in vitro conditions and transferred to glasshouse and field could be used succesfully for the seed potato production. KEYWORDS: Potato, transplant, minituber, microtuber, tuber yield COMMITTEE: Prof. Dr. Bülent SAMANCI Assoc. Prof. Dr. Hasan BAYDAR Assoc. Prof. Dr. Cengiz TOKER Assist. Prof. Dr. M. Soner BALCIO?LU Assist. Prof. Dr. Bülent UZUN ıı