Marmara denizi zooplankton organizmalarının dağılımı ve ekolojik faktörleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 169806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ERGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Coğrafya Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı Oşinografi Şube since Marmara Denizinde mevsimsel oşinografik şartların incelenmesi amacıyla yapılan çalışmalarda zooplankton organizmalarının dağılımlarına da yer verilmiştir. Bu çalışmalar Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Çandarlı ve Çarşamba gemileriyle Ağustos 1977 de Çan-Karabiga, Mart 1978 de tüm Marmarada, Mayıs 1979 da ise Güney Marmaradaki adalar topluluğunda yapılmıştır. Tüm bu çalışmalar esnasında 68 İstasyondan plankton örnekleri alınmış, bunlardan sadece zooplankton gruplarının m3 deniz suyundaki % değerleri ile adet/frekans dağılımları saptanmıştır. Değişik zamanlarda Marmara Denizinde ve bu denizin güneybatısını kapsayan yörelerde zooplanktonlar arasında her zaman dominant grubun Copepoda'lardan oluştuğu ve bunların zooplankton topluluğu içinde orta lama %80 oranlarında olduğu saptanmıştır. ABSTRACT ' Seasonal cruises have been prepared to determine the oceanographlc conditions in Marmara Sea and the distribution of zooplanktonic organism.) The research wessels, which belong to Mdvy Forces, were used in these: studies o These studies were achieved between Çan-Karabiga on August 1977, whole Marmara Sea on March 1978 and the islands of Marmara on May 1979o In addition to sixty-eight plankton samples the volum, the quantity and the number/frequency of zooplankton were determined. In Marmara Sea, at diffe rent years, the dominant zooplankton group was copepoda which was the %80 of the total zooplankton in Sout-West of Marmara.
Özet (Çeviri)