Sarıçam [Pinus sylvestris L.(Pinaceae)]'ın doğal larında genetik varyasyonun belirlenmesi
Determination of genetic variation in natural populations of scots pine (Pinus sylvestris L.(Pinaceae)]
- Tez No: 169818
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET SARIÇAM [Pinus sylvestris L. (Pinaceae)J'IN DOĞAL POPULASYONLARINDA GENETİK VARYASYONUN BELİRLENMESİ B.Banu ÜNAL Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nuray KAYA Aralık 2005, 89 sayfa Bu çalışmada, izoenzim analizleri ile sarıçam (Pinus sylvestris L.)'m altı doğal populasyonunun genetik varyasyonu belirlendi. Bu amaçla tohumun haploit dişi gametofitik dokusu ve yatay nişasta jel elektroforezi tekniği kullanıldı. İncelenen 10 enzim sisteminde toplam 17 lokus ve 58 allel gözlendi. Populasyonlarda polimorfik lokusların oram %58.8 ile %70.6 arasında bulundu. Her bir populasyonda her bir lokus için ortalama allel sayısı 2.65, ortalama beklenen-heterozigotluk oranı (Hb) 0.294 olarak belirlendi. Populasyonların genetik çeşitliliklerinin büyük oranda (%96.4) populasyon içerisinde olduğu, populasyonlar arası çeşitliliğin düşük olduğu (% 3.6) gözlendi. Gen akımının düzeyi (Nm) her bir kuşakta 6.69 olarak hesaplandı. Nei'nin genetik mesafe katsayısı 0.006 ile 0.027 arasında değişen değerler gösterdi. Populasyonlar arasında gen akış düzeyinin yüksek ve Nei'nin genetik mesafesinin ortalama değerinin düşük olması (0.017) populasyonlar arasındaki farklılığın küçük olmasını açıklamaktadır. Genetik çeşitliliğe ait parametrelere göre, çalışılan altı populasyondan üçü (Akdağmadeni, Refahiye ve Vezirköprü) gen kaynaklarının ve genetik çeşitliliğin korunması ve ağaç ıslahı programlan için tercih edilebilecek populasyonlardır. ANAHTAR KELİMELER : Pinus sylvestris, Sarıçam, izoenzim, genetik çeşitlilik, coğrafik çeşitlilik, nişasta jel elektroforezi JÜRİ : Yrd. Doç. Dr. Nuray KAYA (Danışman) Prof. Dr. Kani IŞIK Prof. Dr. Kenan TURGUT
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF GENETIC VARIATION IN NATURAL POPULATIONS OF SCOTS PINE [Pinus sylvestris L. (Pinaceae)] B.Banu ÜNAL M. S. in Biology Advisor: Yrd. Doç. Dr. Nuray KAYA December, 2005, 89 pages Genetic variation of six natural populations of Scots pine (Pinus sylvestris L.) was determined with isoenzyme analyses in the study. For this purpose, haploid female gametophytes of seeds and horizontal starch gel electrophoresis technique were used. The results showed that total of 17 loci and 58 alleles were observed in studying 10 enzyme systems. Average proportion of polymorphic loci for populations ranged from 58.8% to 70.6%. The average number of alleles per locus per population was 2.65. Mean estimated expected-heterozygosity (He) of populations were 0.294. Rather high proportion of the genetic diversity (96.4%) was due to within population variation and the remaining (3.6%) was due to variation between populations. The level of gene flow (Nm) was found to be 6.69 per generation. Nei's genetic distance coefficient ranged from 0.006 to 0.027 among the all possible population pairs. High level of gene flow and low mean value of Nei's genetic distance (0.017) among populations both explained the low among population variation. According to genetic variation parameters, three out of the six populations (Akdağmadeni, Refahiye ve Vezirköprü) appear to be potential populations for genetic conservation and forest tree breeding programs. KEY WORDS : Pinus sylvestris, Scots pine, isoenzymes, genetic variation, geographical variation, starch gel electrophoresis COMMITTEE: Asst. Prof. Dr.Nuray KAYA (Advisor) Prof. Dr. Kani IŞIK Prof. Dr. Kenan TURGUT n