Gülyağı fabrikası atığı gül çiçeklerinden elde edilen özüt (ekstrakt)'ün kromotografik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of residue of rose after steam destillation by chromatographic methods
  1. Tez No: 169817
  2. Yazar: AYŞEGÜL NESLİHAN ŞİŞMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET GÜLYAĞI FABRİKASI ATIĞI GÜL ÇİÇEKLERİNDEN ELDE EDİLEN ÖZÜT (EKSTRAKTYÜN KROMATOGRAFİK YÖNTEMLERLE İNCELENMESİ Ayşegül Neslihan ŞİŞMANOĞLU Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet TUTAŞ Kasım 2005, 147 Sayfa Bu çalışmada; üç farklı sezon ürünü, subuhan destilasyonu görmüş atık gül çüçeği özütlerinden %80 ve %96'ük etanol çözeltileriyle; çok kademeli ekstraksiyon yöntemi uygulanarak gül absolü üretilmiş ve bu absolüler GC ve GC-MS yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Absolü üretim atığı stearopten (solid residue) içeriği farklı polariteye sahip (n-hekzan, % 5 dietileter+n-hekzan, dietileter) çözgenlerle flash kolon kromatografisi ile fraksiyonlara ayrılmıştır. n-Hekzan ile alınan fraksiyon gaz kromatografisi ve GC/MS ile analiz edilmiştir. Diğer fraksiyonlarsa sabunlaştınldıktan sonra metil esterlerine dönüştürülerek gaz kromatografisi ve GC/MS sistemi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda; subuhan destilasyonuyla gülyağı üretimi yapılan işlenmiş gül çiçeklerinin n-hekzan ile ekstraksiyonundan elde edilen özütden (ekstrakt) üretilen gül absolüsünün çok sayıda değerli bileşenden oluşan kompleks karışımlar olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle atık gül çiçeklerinden doğal kokulu önemli gül çiçeği bileşenlerim içeren gül absolü üretilebileceği ve kokulu bileşenlerin kazanılması için hala kıymetli bir hammadde kaynağı olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gül ekstraktı (özüt), gül konkreti, gül absolü, GC, GC/MS, stearopten JÜRİ: Prof. Dr. Mehmet TUTAŞ (Danışman) Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ
Özet (Çeviri)
ABSTBACT INVESTIGATION OF RESIDUE OF ROSE AFTER STEAM DESTINATION BY CHROMATOGRAPHIC METHODS Ayşegül Neslihan Şişmanoğlu Master of Science Thesis, Department of Chemistry Adviser: Prof. Dr. Mehmet TUTAŞ November 2005, 147 Pages In this study; rose extract produced from three different season which is the residue of rose after steam destination have been analysed with GC and GC-MS after multi extraction method with %80 and %96 ethanol solution treatment physical properties of (refractive index and melting point) samples of bioconcrete which are products of three different seasons were determined. Stearoptens (solid residue) which are waste of absolutes were separated with flash coloumn chromotograph into three fractions by using different solvents which have different polarities (n-hexan, 5 % diethylether+n-hexan, diethylether). Fraction that was taken by n-hexan is analysed by gas chromatography and GC/MS. Other fractions were converted to their methyl ester groups which were later analysed by GC and GC/MS. As a result of this investigation it was determined that the rose extract which is the residue of rose after steam destination and extraction by n-hexan has rose absolutes has complex and precious compounds. As this reason waste rose flowers is still a precious source to produce rose absolute and to gain naturel rose smelling components. KEY WORDS: Rose extract, rose concrete, rose absolute,, GC, GC/MS, stearopten COMMITEE: Prof. Dr. Mehmet TUTAŞ (Adviser) Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ Prof. Dr. Suphi KORMALI