İnsan meme karsinomaları ve jinekolojik tümörlerini de İRF-1, İRF-2 (interferor regulatory factor1,2) ve p53 ekspresyonlarının karşılaştırılması
Correlations of IRF-1, İRF-2 (interferon regulatory factory-1.2) and p53 on human breast carcinomas and gynaecologic tumors
  1. Tez No: 169859
  2. Yazar: NİLÜFER GÜLMEN İMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYAHAN FİŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, 45 'i meme kanserli ve 23 'i jinekolojik tümörlü hastalardan alman toplam 68 doku örneği kullanılmıştır. Bu örnekler IRF-1, IRF-2 ve p53 antikorlarıyla immünohistokimyasal yöntemle boyanmışta. IRF-1 ve p53 tümör baskılayıcı, IRF-2 ise onkogenik aktiviteye sahiptir. Bu araştırmamızda, çalışmada kullanılan meme ve jinekolojik tümör tiplerinde (n=54) IRF- 1 ve IRF-2 ekspresyonları arasındaki ilişki istatistiksel olarak oldukça anlamlı bulunmuştur (p0.05). Aynı karşılaştırmalar meme ve jinekolojik tümör grupları için ayrı ayrı da yapılmıştır. Meme tümörlerinde (n=37) ve jinekolojik tümörlerde (n=17) IRF-1 ve IRF-2 ekspresyonları arasında istatistiksel olarak önemli derecede bir korelasyon bulunmuştur (p0.05) bulunmuştur. Meme karsinomlarının diğer iki tipi olan intraduktal komponenti başlan invaziv duktal karsinomlarda (n=9) ve invaziv lobüler karsinomlarda (n=5) ise her üç proteinin ekspresyonları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Aynı karşılaştırmalar bu kez jinekolojik tümör tiplerinde yapılmış ve değişik sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, totally 54 human tissue specimens were obtained from 37 patients with breast carcinomas and 17 women with gynaecologic tumors. These specimens were stained with IRF-1, IRF-2 and p53 antibodies using the immunohistochemical method. While both IRF-1 and p53 have tumor suppressor activity, IRF-2 transcription factor has oncogenic activity. In this investigation, in all types of human tumors (n=54) used in this study, correlation between expressions of IRF-1 and IRF-2 was found to be significant statistically (p0.05). In human breast carcinomas (n=37) and gynaecologic tumors (n=17), independently, correlation between expressions of IRF-1 and IRF-2 was found to beimportant statistically (p0.05).