Mersin-Silifke kıyı şeridindeki turizm gelişmeleri ve sorunları
  1. Tez No: 169865
  2. Yazar: AYŞENUR ERGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKER ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
- VIII - öz Bu araştırma, Mersin-Silifke kıyı şeridinde turizme yönelik yapısal gelişmeler ile bölgede yarattığı etkilerin olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymak üzere yapılmıştır. Bu amaçla bölgedeki turizm alanlarında anket çalışmaları yapılmış ve buralarda tatil yapan halkın sosyo ekonomik yapısıyla, rekreasyonel istekleri araştırılmıştır, Yapılan bu anketler sonucunda bölgedeki yapılaşmanın artmasıyla birlikte çevre kirliliğinin yaygınlaşacağı ve birinci sınıf tarım alanlarının rasyonel olmayan turizm kullanımları nedeniyle kaybolacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
1 - IX - ABSTACT This research was conducted in order to find out whether the structural development along the Mersin-Silif- ke coast had a negative effect on the regional landuse. For this reason, a survey was made on touristic area and socio-economic structure and recreational needs of the people that have a holiday on these land determined with the quest ionaries. The results of questionaries that were particularly prepared to clear out the situation of the region showed that various socio-economical problems will be created as well as the first class agricultural land looses due to irrationally developing tourism sector in a short period of time.