Bazı pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin melezlenmesi ile oluşturulan F1 populasyonlarında melez azmanlığının belirlenmesi
Determination of heterosis in F1 hybrid populations among crosses of some cotton (Gossypium hirsutum L.) cultivars
  1. Tez No: 169864
  2. Yazar: METİN DURMUŞ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT SAMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET BAZI PAMUK {Gossypium hirsutum L.) ÇEŞİTLERİNİN MELEZLENMESİ İLE OLUŞTURULAN Fj POPULASYONLARINDA MELEZ AZMANLIĞINTN BELİRLENMESİ Metin Durmuş ÇETTN Yüksek Lisans Tezi,Tarla Bitkileri Anabilimdalı Danışman : Doç.Dr. Bülent SAMANCI Ocak 2004, 51 sayfa Bu araştırmanın amacı, bazı pamuk çeşitleri Nazüli-87, Çukurova-1518, Delcerro, Çun S2 ve X-700 arasında melezlemelerle elde edilen Fi populasyonlarında verim ve verim ile ilgili özellikler bakımından heterosis, heterobeltiosis değerlerinin ve korelasyon katsayılarının belirlenmesi olmuştur. Araştırma 2002 yılında iki lokasyonda (Akdeniz Üniversitesi Kampüsü ve Antalya Serik ilçesi), tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Dekara kütlü verimi için heterosis değerleri kampüste % -6.42 ile % 21.71, Serik'te % -10.38 ile % 66.70 arasında bulunurken; heterobeltiosis değerleri kampüste % -10.29 ile % 18.51, Serik'te ise % -19.38 ile % 51.37 arasında bulunmuştur. Araştırmada hem çeşitlerde hem de melezlerde dekara kütlü verimi ile bitki boyu, meyve dalı sayısı, bitkide koza sayısı ve bitki kütlü verimi arasında pozitif yönde; % 50 çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı ve erkencilik arasında ise negatif yönde önemli korelasyonlar bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Pamuk, Gossypium hirsutum L., Heterozis, Heterobeltiyozis, Korelasyon JÜRI: Doç.Dr. Bülent SAMANCI Doç.Dr. Hüseyin GÖÇMEN Yrd.Doç.Dr. Bülent UZUN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF HETEROSIS IN Fj HYBRID POPULATIONS AMONG CROSSES OF SOME COTTON (Gossypium hirsutum L.) CULTTVARS Metin Durmuş ÇETİN M.S. Thesis in Department of Field Crops Adviser: AssocProf.Dr. Bülent SAMANCI January 2004, 51 Pages The aim of this research was to determine the heterosis and heterobeltiosis values and correlation coefficients of yield and yield related traits İn Fi population obtained from crosses among some cotton cultivars Nazilli 87, Çukurova 1518, Delcerro, Cun S2 and X-700. The research was carried out in Randomized Complete Block Design with three replication at two locations (Akdeniz University Campus and Serik province in Antalya) in 2002. Heterosis values for seed cotton yield were between -6.42 % and 21.71 % at Campus and between -10.38 % and 66.7 % at Serik and heterobeltiosis values were between -10.29 % and 18.51% and between -19.38 % and 51.37 % at Campus and Serik, respectively. Significantly positive correlations were found between seed cotton yield per dekar and plant height, number of sympodia, number of boll per plant and seed cotton yield per plant. There were also significantly negative correlations between seed cotton yield and 50 % flowering, days to maturity and earliness. KEYWORDS: Cotton, Gossypium hirsutum L., Heterosis, Heterobeltiosis, Correlation COMMITTEE: Assoc.Prof.Dr. Bülent SAMANCI Assoc.Prof.Dr. Hüseyin GÖÇMEN Assist.Prof.Dr. Bülent UZUN