Sürekli annular kromatografi cihazının ayırma prosesleri için tasarımı
Continuous annular chromatography equipment design for separation processes
  1. Tez No: 170012
  2. Yazar: GAMZE DÜNDAR KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜREKLİ ANNULAR KROMATOGRAFİ CİHAZININ AYIRMA PROSESLERİ İÇİN TASARIMI Gamze DÜNDAR KOYUNCU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği AnaBilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Bu tezde, laboratuvar ölçekli sürekli annular kromatografi cihazının tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. İmal edilen sistemin performansının değerlendirilmesi amacıyla, katyon değiştirici Amberlit İR- 120 H (Rohm & Haas) reçinesi kullanılmıştır- Deneyler sırasında besleme çözeltisi olarak çok büeşenli sistemi temsil amacıyla sodyum ve potasyum (alkali - toprak alkali iyonlar) katyonları, hareketli faz için ise seyreltik HCl çözeltileri kullanılmıştır. Deneyler sırasında kullanılan katyonlar alev spektrofotometresİ ile tayin edilmiştir. Sürekli annular kromatografi (CAC) cihazının tasarımı amacıyla; kolon çap ve boyları, annulus derinliği gibi parametreler için literatürde (Uretschİager ve Jungbauer 2000) açıklanan ölçütler esas alınmıştır. Tasarlanan sistemin imalatı gerçekleştirilirken, etkin bir şekilde çalışabilmesi, montaj ve demontajımn kolay olması, ayrılan bileşenlerin çıkış ağzında tekrar karışmaması gibi hususları göz önünde bulunduran fizibilite ve mühendislik çalışmaları yapılmıştır. Sürekli Annular Kromatografi cihazını çok düşük devir hızlarında çalıştırabilmek için bilgisayar kontrollü step motor kullanılmıştır. 2005, 55 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kromatografi, Sürekli Annular Kromaiografî(CAC)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis CONTINUOUS ANNULAR CHROMATOGRAPHY EQUIPMENT DESIGN FOR SEPARATION PROCESSES Gamze DÜNDAR KOYUNCU Arıkara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mustafa ALPDAZ In this thesis, the design and producing of continuous annular chromatography apparatus in laboratory scale has been performed. In order to determine the system performance, Amberlit IR-I20 H (Rohm & Haas) resin has been used. During the experiments sodium and potasium cations used to represent the multi component system in the feeding solution. HC1 solutions are used as mobile phase. The sodium and potasium concentrations used during the experiments were determined by flame photometer. For the design of continuous annular chromatography system, the parameters such as the diameter, the height of the column, and annulus width were calculated by taking reference from the literature (Uretschlager and Jungbauer 2000). Design and manufacturing of the system have been performed considering the operation of the system effectively, to be able to assemble and disassemble easily, and to prevent mixing of the seperated components at the exit points. The annular chromatography apparatus could be rotated slowly by using the computer controlled step motor. 2005, 55 pages Key Words : Chromatography, Continuous Annular Chromatography ( CAC )