Adana havzası (Yenice-Karaisalı/Adana) miyosen yaşlı istiflerinin yeraltı jeolojisi ve hazne kaya özelliklerinin incelenmesi
Subsurface geology and reservoir rock properties of miocene units in the Adana basın (Yenice-Karaisalı/Adana)
- Tez No: 170013
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN SONEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ADANA HAVZASI (YENİCE - KARAİSALI /ADANA) MİYOSEN YAŞLI İSTİFLERİNİN YERALTI JEOLOJİSİ VE HAZNE KAYA ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Zeynep TAŞKAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nurettin SON EL Adana Havzası, Doğu Akdeniz'de yer alan, batısından sol atımlı KD-GB yönlü Ecemiş Fayı, kuzeyinden Toros Dağlan ve doğusundan Misis Yükselimi ile sınırlanmış bir Neojen havzasıdır. Çalışma alanı ise Adana Havzası'nda yer alan, Yenice - Karaisalı arasındaki yaklaşık 700 km 'Iik alanı kapsamaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında, daha önceki araştırmalara katkıda bulunacağı düşünülerek, Adana Havzası Yenice- Karaisalı arasındaki bölgeye ait Miyosen yaşlı istiflerin yeraltı jeolojisi ve hazne kaya özelliklerinin kuyu verileri, kuyu loğları ve sismik kesitler kullanılarak belirlenmesi ve bölgenin petrol aramalarındaki öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada ilk olarak inceleme alanındaki 13 kuyuya ait kompozit loğlar kullanılarak birbirlerinden ayrılmış olan Miyosen formasyonlarının litostatigrafik korelasyonları yapılmış olup, log değerlendirmelerin kesinlik kazanması için, sismik kesitler incelenmiştir. Korelasyonlar, panel diyagram ve sismik kesitler birbirleri ile uyum içerisinde olup, havzadaki birimlerinin Miyosen tektonizmasından etkilenmiş olduğunu ve Miyosen öncesi temel üzerine uyumsuzlukla geldiklerini göstermektedir. Çalışmada ikinci olarak kuyu loglan, kuyu verileri ve sismik kesitler birlikte kullanılarak, çalışma alanındaki Miyosen birimlerinin hazne kaya özellikleri incelenmiştir. Önceki araştırmalarda havzada birinci derecede hazne kaya özelliğini taşıdığı belirlenen Karaisali kireçtaşlarının sonik log değerlendirmeleri sonucunda inceleme alanında düşük gözeneklilik değerine sahip (% 1 - %3 arasında), sık dokulu ve kesif olduğu, CaC03 birleşimli çökel malzemenin erimediği yada erime için gerekli diyajenetik şartların oluşmadığı ve deniz seviyesindeki değişikliklerden etkilendiği belirlenmiştir. Sonik loğlardan hesaplanan gözeneklilik değerlerine göre, inceleme alanında Kuzgun, Handere ve Cingöz formasyonlarına ait kumtaşı birimlerinin iyi hazne kaya potansiyeline sahip oldukları tespit edilmiştir. Stratigrafik kapanların önemli olduğu Kuzgun ve Handere formasyonları içerisindeki deltayik çökellerinin yorumlanıp, delta içerisinde hazne kaya olabilecek birimlerin belirlenmesi gerekmektedir. 2005, 62 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Petrol, kuyu logu, kuyu verileri, sismik, kapan, korelasyon, gözeneklilik, hazne kaya
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SUBSURFACE GEOLOGY AND RESERVOIR ROCK PROPERTIES OF MIOCENE UNITS IN THE ADANA BASIN (YENtCE-KARAİSALI/ADANA ) Zeynep TAŞKAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Engineering Supervisor: Prof. Dr. Nurettin SONEL Adana Basin is a Neogene basin which is located in the East Mediterranean and bounded by the Ecemiş Fault Zone in the west, Taurus orogenic belt in the north and Misis belt in the east. Study area is the region between Yenice- Karaisalı in Adana Basin and has nearly 700 km2 area. The aim of this master thesis is to determine the subsurface geology and reservoir rock properties of the Miocene units using well logs, well data and seismic sections and to achieve the importance of the region in oil prospections. This study is also considered to improve the previous hydrocarbon studies related with this region. By using the composite logs of 13 wells in the study area, the Miocene formations were separated from each other for the lithostratigraphic correlations and seismic sections were used to verify the correlations. Correlations, panel diagram and seismic sections show that the Miocene sequence in the basin was affected by the Miocene tectonism and rests unconformably Pre-Miocene basement. By using well logs, well data and seismic sections the reservoir rock characteristics of the Miocene sequence were examined. In the previous studies, Karaisalı limestones had been determined as the most important reservoir rock in the basin but in the study area sonic log evaluations show that these limestones are dense as they have low porosity values (between %1 and %3) and compact texture. Also CaCÛ3 did not dissolved in these limestones or there were no required conditions for the dissolution. It was also defined that these limestones had been affected by the sea level changes in the basin. According to the porosity values of the sandstone units calculated from sonic logs, Kuzgun, Handere and Cingöz formations have the reservoir rock potential in the study area. Stratigraphic traps are important for Kuzgun and Handere formations and the deltaic units should be interpreted for the determination of the possible reservoir sections in them. 2005, 62 pages KEY WORDS: Oil, well logs, well data, seismic, traps, correlation, porosity, reservoir rock